INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED

video Manchester United, un nou pas greșit în Premier League + Ronaldo, tot fără gol marcat în acest an

Cristiano Ronaldo în duel cu Oriol Romeu/ foto: GETTYIMAGES

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 17:51 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 18:50

Manchester United a remizat acasă cu Southampton, scor 1-1, în primul meci al etapei cu numărul 25 din Premier League.

„Diavolii” ocupă locul 5 în campionatul Angliei, cu 40 de puncte acumulate în 24 de meciuri disputate, la fel ca West Ham, echipa de pe poziția a patra, ultima ce duce în Champions League.

Manchester United, doar egal cu Southampton

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Ronaldo, dar șutul său a fost respins din fața porții de un fundaș advers, după ce portughezul driblase portarul. Apoi, Jadon Sancho a ratat din postură de unu la unu cu portarul advers, în minutul 10. Englezul ar fi putut să îi paseze lui Cristiano, aflat într-o poziție mult mai bună, dar a luat acțiunea pe cont propriu și a fost nevoit să șuteze din unghi.

Sancho s-a revanșat însă 11 minute mai târziu, când a reușit să deschidă scorul din pasa lui Rashford, după un contraatac foarte rapid al „diavolilor”.

2goluri a marcat Jadon Sancho în acest sezon de Premier League

PSG, victorie chinuită în prelungiri cu Rennes » Messi și Mbappe, decisivi! A fost ultima repetiție înainte de duelul cu Real Madrid
PSG - Rennes 1-0

După această reușită, Manchester United a cedat inițiativa, iar „sfinții” au reușit să egaleze în debutul reprizei secunde. Scoțianul Che Adams a scăpat singur cu De Gea în minutul 48 și nu a iertat. Atacantul lui Southampton a finalizat precis, la colțul lung.

Ronaldo, fără gol în 2022

Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1, ceea ce reprezintă a șasea partidă consecutivă în care Ronaldo nu reușește să marcheze. Cristiano a reușit să trimită mingea în poartă în minutul 72, dar golul său a fost anulat pentru offside. Ultima sa reușită în Premier League datează din 30 decembrie 2021, în remiza 1-1 cu Burnley.

8goluri a marcat Cristiano Ronaldo în acest sezon de Premier League

Video Rezumat Manchester United - Southampton

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Încăierare generală la derby-ul Porto - Sporting! Patru cartonașe roșii, arătate de „central”

Ce fac stranierii » Dennis Man, gol după 5 luni pentru Parma! Cosmin Contra, victorie zdrobitoare în derby-ul pentru titlu

Mutare de ultimă oră! Florentino Perez a anunțat cine semnează cu Real Madrid, imediat după finala Champions League