INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER UNITED - MANCHESTER CITY

FOTO Haaland a făcut spectacol în derby-ul orașului Manchester » City a spulberat-o pe United

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 19:27 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 23:31

Manchester United a fost spulberată de Manchester City acasă, scor 0-3, în Premier League. Un derby pe care campioana l-a controlat total, câștigând pe ”Old Trafford” ca și cum ar fi jucat acasă. Haaland, ”dublă” și assist, MVP, ca de obicei.

Derby dedicat memoriei lui Bobby Charlton. Sir Bobby, prima mare legendă a lui Manchester United, supraviețuitorul accidentului aviatic din 1958 și câștigătorul Cupei Campionilor în 1968, s-a stins pe 21 octombrie, la 86 de ani. Acesta era primul meci pe "Old Trafford" în Premier League după tragedie. Un banner negru acoperea astăzi cercul de la mijlocul terenului.

Ajax, dezastru complet! Ultimul loc în Eredivisie după ce a fost umilită de rivala PSV!
OLANDA

"Iubit pentru eternitate", scria pe el. Un steag imens în peluză, cu imaginea lui Charlton ridicând primul mare trofeu continental cucerit de "Red Devils". Între tribune, pe un ecran electronic, alt mesaj: "Născut la Ashington, realizat la Manchester". Toată lumea aplauda. Emoționant, tulburător.

+2 FOTO

"United nu mai e adversar pentru noi"

Când meciul a început, City nu s-a mai gândit la Sir Bobby și a început să domine cu autoritate. Pep Guardiola avertizase înaintea duelului: "Manchester e albastru acum. United nu mai e un adversar pentru noi".

După ocazia lui Haaland (8), la care Onana a respins eroic, arbitrul Paul Tierney le-a dat penalty "cetățenilor", după ce a fost avertizat de VAR și s-a convins că Hojlund l-a tras cu mâna pe Rodri în careu. Haaland a transformat sigur. Al 10-lea său gol în acest sezon de Premier. 0-1 (26).

Haaland i-a arătat iar plasa lui Onana

United ar fi putut egala cinci minute mai târziu. Hojlund a rezistat atacului din spate al lui Stones, care a pus mâna pe el, danezul nu a căzut, dar s-a dezechilibrat. L-a driblat pe Ederson, ieșind însă din cadrul porții.

În prelungiri, și unii, și alții au ratat alte ocazii uriașe. Ederson și Onana au respins miraculos. Imediat după pauză, Onana nu și-a mai putut salva echipa într-o acțiune similară a oaspeților. Tot Haaland a punctat, cu capul. 0-2 (49).

+8 FOTO

Cadou pentru Foden

În campionatul trecut, pe 14 ianuarie, United a învins-o pe City acasă, 2-1, întorcând scorul în patru minute (78-82). Acum, părea imposibilă o răsturnare. "City e pur și simplu prea bună", comenta live Chris Waddle la BBC Radio 5.

Rashford putea reduce scorul, a șutat pe lângă. Dar și Haaland putea face 0-3. Onana a ieșit kamikaze la blocaj, interzicându-i hattrickul. A venit și 0-3 (80), inevitabil. Haaland, assist, gol Foden. Final.

Clasamentul din Premier League

FINAL. Manchester United - Manchester City 0-3

• Haaland a dat și assist, pe lângă cele două goluri. L-a servit ideal pe Foden, care punctat din fața porții goale
  • Ocazie uriașă pentru Manchester United. Rashford a primit o pasă lungă de la Eriksen, a preluat pe piept și a trimis puțin alături de poartă, din apropiere
  • În ciuda avansului de două goluri al lui City, United nu se poate apropia periculos de porta lui Ederson și nu dă semne că poate reveni. Din contră, elevii lui Gaurdiola sunt mai periculoși.
  • Haaland a reușit „dubla” la 5 minute de la revenirea de la cabine. A fost o fază la indigo cu marea ratare din finalul primei reprize. De data asta, Onana nu a mai ajuns la balonul trimis cu capul de norvegian din fața porții
  • Cel mai bun jucător de la United în prima repriză a fost Onana. El a avut o intervenție fabuloasă în fața lui Haaland, care nu l-a putu învinge cu capul din apropiere. Deși părea că poarta e goală, camerunezul a făcut un efort extraordinar și a respins.
  • United a răspuns prin McTominay, care a tras tare, spre vinclu, însă pe centrul porții. Ederson a reușit să respingă în corner șutul din 16 metri al scoțianului
  • Ocazie mare pentru City. Julian Alvarez a trimis din lovitură liberă sub bară, însă Onana a respins în corner
+8 FOTO
  • La o lovitură liberă din lateral, Hojlund a comis-o. L-a faultat în careu pe Rodri, iar arbitrul a dat penalty după cosultarea VAR. Haaland a luat mingea și a marcat de la punctul cu var, în colțul din stânga lui Onana, care plonjase în partea opusă.
  • Foden a avut prima mare ocazie a meciului. A trimis periculos cu capul, din centrarea spectaculoasă a lui Walker. Onana a respins în față, Haaland a fost la un pas să împingă balonul în plasă, dar portarul s-a redresat și a îndepărtat pericolul.
  • Înainte de startul meciului, Sir Bobby Charlton a fost omagiat de întreg stadionul. Ledenda lui United a decedat la vârsta de 86 de ani, după o luptă crâncenă cu demența
+2 FOTO

Manchester United - Manchester City, echipele de start:

Manchester United: Onana - Dalot, Evans, Maguire, Lindelof - Amrabat, McTominay - B. Fernandes, Eriksen, Rashford - Hojlund
Rezerve: Bayindir, R. Varane, Reguilon, Hannibal, Mainoo, Mount, Antony, Garnacho, Martial
Antrenor: Erik Ten Hag

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Gvardion - Rodrigo, Bernardo Silva - Foden, Alvarez, Grealish - Haaland
Rezerve: Ortega, Phillips, Ake, Kovacic, Doku, S. Gomez, M. Nunes, Bobb, Lewis
Antrenor: Pep Guardiola

UPDATE ora 17:00. Jucătorii dela City au ieșit pe gazon

UPDATE ora 16:55. Gazdele au ieșit la încălzire

UPDATE ora 16:45. Jucătorii lui City au ajuns la stadion

UPDATE ora 16:40. Suporterii lui United continuă să îi aducă tribut lui Bobby Charlton

În afara stadionului Old Trafford, suporterii lui Manchester United continuă să îi aducă tribut lui Sir Bobby Charlton, legenda clubului care a decedat săptămâna aceasta, la vârsta de 86 de ani.

Manchester City, victorie în 2 din ultimele 3 meciuri cu Manchester United

În sezonul 2022-2023, Manchester United și Manchester City s-au înfruntat de 3 ori: în două rânduri în Premier League și o dată în Cupa Angliei.

Prima confruntare a avut loc pe 2 octombrie 2022, în runda cu numărul 9 din Premier League. „Cetățenii” s-au impus cu 6-3. Haaland și Foden au semnat fiecare câte un „hattrick”. Pentru Manchester United au punctat Anthony Martial (de două ori) și Antony

Pe 14 ianuarie, Manchester United primea vizita lui Manchester City în etapa cu numărul 20 din Premier League. City a deschis scorul în minutul 60, prin lovitura de cap a lui Jack Grealish.

„Diavolii roșii” au întors scorul în decurs de numai 4 minute (78,82), prin Bruno Fernandes și Marcus Rashford și au obținut toate cele 3 puncte.

La finalul sezonului, Manchester United și Manchester City s-au întâlnit din nou, în finala Cupei Angliei. Trupa lui Pep Guardiola s-a impus cu 2-1 și a completat astfel „tripla” istorică, după ce mai triumfaseră în campionat și Liga Campionilor.

VIDEO. Match Preview Manchester United - Manchester City

Xavi, reacție fermă după El Clasico: „Nici măcar o remiză nu merita Real Madrid”

„Edi a auzit ce a spus!” » GSP a aflat de ce Alex Mitriță a fost lăsat acasă de selecționer: „Toți au simțit că-i lasă la greu”
Fostul coleg al lui Chivu la Inter face mărturisiri cutremurătoare: „De câțiva ani sunt 100% toxicoman și alcoolic. Mă tem de moarte și de pușcărie!”
Doar așa va mai fi păstrat Zeljko Kopic la Dinamo! Acestea sunt condițiile continuării „mariajului” cu roș-albii

Corvinul e în CORZI: dacă va juca în Europa, ar PIERDE dreptul de promovare în Superligă! » Cere dispensă din partea FRF: „Ar fi o aberație, să ne amâne!”

Pintilii l-a amendat pe Ngezana cu 200 de euro și nu i-a venit să creadă cu câți bani a apărut fotbalistul: „Du-te, mă, de aici!”