INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

VIDEO Napoli a trecut de Inter și va juca finala Cupei cu Juventus! Meci istoric pentru Mertens

Mertens, cel mai bun marcator din istoria lui Napoli +8   FOTO
Mertens, cel mai bun marcator din istoria lui Napoli

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 iunie 2020 20:07

Napoli s-a calificat în finala Cupei Italiei, după remiza, scor 1-1, cu Inter. În tur se impusese cu 1-0.

Inter a început vijelios partida și a deschis rapid scorul, în minutul 3. Danezul Eriksen a executat înșelător o lovitură de la colțul terenului și l-a păcălit pe Ospina. Elevii lui Conte au dominat în continuare, dar lipsa de inspirație din fața porții i-a costat. În minutul 41, Napoli egala printr-un contraatac-școală. Portarul Ospina a degajat lung, l-a găsit perfect pe Insigne, care a pasat în zona punctului cu var. Mertens a venit nemarcat și a reluat pe sub mâinile lui Handanovic. Cu acest gol, unul al calificării în finala Cupei, belgianul a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Napoli, cu 122 de goluri.

Medicii, aplaudați pe San Paolo

Înaintea returului dintre Napoli și Inter a avut loc un moment special. Jucătorii ambelor formații au aplaudat medicii italieni care au luptat împotriva pandemiei de coronavirus.

+4 FOTO

Final » Napoli - Inter 1-1

• Au marcat: Mertens 41 / Eriksen '3
  • Dries Mertens a devenit cel mai bun marcator din istoria lui Napoli, cu 122 de goluri.

Echipele de start în Napoli - Inter

Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Maksimovic, Koulibaly, Hysaj - Elmas, Demme, Zielinski - Politano, Mertens, Insigne.
Rezerve: Karnezis, Meret - Allan, Calljeon, Ghoulam, F. Llorente, Lozano, Luperto, Milik, M. Rui, F. Ruiz, Younes
Antrenor: Gennaro Gattuso

Inter: Handanovic - De Vrij, Skriniar, Bastoni - Young, Eriksen, Brozovic, Barella, Candreva - L. Martinez, Lukaku
Rezerve: Berni, Padelli - Asamoah, Birarghi, B. Valero, Esposito, Gagliardini, V. Moses, Pirola, Ranocchia, A. Sanchez, Sensi
Antrenor: Antonio Conte

FOTO Incredibil! Lavezzi a cheltuit o sumă astronomică în izolare cu superba Natalia, fosta iubită a lui Horia Tecău

Ronaldo, genial după penalty-ul ratat: „Văd mai multe tweeturi despre asta decât despre primele trei săptămâni de Bundesliga”