INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

O nouă victorie pentru Juventus în Serie A » Buffon s-a apropiat şi mai mult de recordul lui Maldini

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat duminica, 09 aprilie 2017 12:22

Juventus s-a impus cu 2-0 împotriva lui Chievo, la Torino, într-o partidă care a contat pentru runda cu numărul 31 din Serie A.

Bianconerii au început partida de sâmbătă seară fără Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini şi Miralem Pjanic, cei trei fiind menajaţi în vederea partidei cu Barcelona din sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Chievo a reuşit să învingă campiona din Serie A o singură dată în cele 30 de întâlniri, 1-0 pe teren propriu în ianuarie 2010, perioadă în care a suferit 21 de înfrângeri şi a izbutit opt remize.

Torinezii au reuşit să deschidă scorul în minutul 23, prin Gonzalo Higuain, cel care a şutat din interiorul careului o minge venită de la Paulo Dybala.

Cei doi argentinieni au fost protagoniştii principali şi la faza golului secund. Dybala a driblat frumos defensiva oaspeţilor, i-a pasat lui Stephen Lichtsteiner, iar elveţianul a ales să trimită balonul mai departe lui Higuain în faţa porţii, iar vârful "Bătrânei Doamne" a trimis mingea în poartă în minutul 84.

Campioana Italiei a ajuns la 32 de victorii consecutive pe teren propriu în Serie A şi are un avans de nouă puncte şi un meci în plus disputat faţă de AS Roma, echipă aflată pe locul secund.

Gigi Buffon a ajuns la 616 partide în Serie A şi a urcat pe locul secund în clasamentul jucătorilor cu cele mai multe prezenţe în Serie A. Portarul legendar l-a depăşit pe Javier Zanetti şi mai are nevoie de 31 de partide pentru a-l egala pe Paolo Maldini, fostul jucător al lui Milan bifând 647 de meciuri în prima ligă italiană.

Juventus: Buffon; Lichtsteiner (Dani Alves 85), Barzagli, Rugani, Alex Sandro; Khedira, Marchisio; Cuadrado (Lemina 65), Dybala, Sturaro (Bonucci 72); Higuain

Chievo: Seculin; Cacciatore, Spolli, Cesar, Gobbi; Castro, Radovanovic, Hetemaj (De Guzman 74); Birsa; Pellissier, Meggiorini (Inglese 66)

Supercupa FCSB - Corvinul Hunedoara nu se mai joacă pe 6 iulie » Mihai Stoica a făcut anunțul: „E un avantaj”