INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG - MARSEILLE 4-0

FOTO PSG - Marseille 4-0 » Campioana Franței și-a zdrobit adversara „Le Classique”

PSG s-a impus categoric în fața lui Olympique Marseille, scor 4-0, în derby-ul etapei cu numărul 6 din Ligue 1. +11   FOTO

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 23:49 / Actualizat luni, 25 septembrie 2023 11:32

PSG, succes clar în fața lui Olympique Marseille în Ligue 1

În minutul 7, Kylian Mbappe a obținut un fault la marginea careului, în urma unui fault al lui Balerdi. Fundașul dreapta Achraf Hakimi a executat lovitura liberă, trimițând balonul perfect, în vinclul stâng și deschizând astfel scorul.

+7 FOTO

Un sfert de oră mai târziu a venit și prima ocazie a oaspeților. Clauss a centrat din dreapta, iar Vitinha a reluat cu capul în bara transversală.

PSG avea să mai marcheze o dată înainte de pauză, în minutul 37, prin Kolo Muani. Hakimi a șutat de la 30 de metri, mingea a lovit bara stângă, iar Kolo Muani, aflat în zonă, a îndeplinit o simplă formalitate și a împins balonul în plasă.

La numai două minute de la reluarea jocului avea să vină și golul 3 al campioanei Franței. Ousmane Dembele a trimis o centrare în zona punctului de la 11 metri, iar Goncalo Ramos, intrat în minutul 32 în locul lui Kylian Mbappe, accidentat, a reluat din voleu, cu dreptul.

Același Goncalo Ramos avea să stabilească scorul final al meciului în minutul 89. Scăpat pe un contratac, Kolo Muani i-a pasat în fața porții lusitanului, care a înscris fără probleme.

S-a terminat 4-0 pentru PSG, formație care ocupă locul 3 în Ligue 1, cu 11 puncte. Marseille e pe 7, cu 9 puncte adunate. Liderul-surpriză din Ligue 1 este Brest, cu 13 puncte.

Final: PSG - Marseille 4-0

PSG - Marseille » Echipe de start

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Skriniar, Hernandez - Zaire-Emery, Ugarte, Barcola - Dembele, Kolo Muani, Mbappe
Rezerve: K. Navas - Kurzawa, Mukiele, Ndour, D. Pereira, G. Ramos, F. Ruiz, C. Soler, Vitinha
Antrenor: Luis Enrique

Marseille: Lopez - Mbemba, Gigot, Balerdi - Clauss, Ounahi, Rongier, Veretout, R. Lodi - Vitinha, Aubameyang
Rezerve: Blanco - Correa, Harit, Meite, Mughe, M. Murillo, Nadir, I. Ndiaye, Soglo
Antrenor: Pancho Abardonado (interimar)

Stadion: Parc des Princes (Paris)