INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

VIDEO Drăgușin, piedică spre salvare: „Groaznică eroare care a condamnat-o pe Salernitana!”

Radu Drăgușin , Foto-IMAGO

Articol de - Publicat marti, 03 mai 2022 12:19 / Actualizat marti, 03 mai 2022 14:28

Radu Drăgușin (20 de ani), introdus în minutul 85 al partidei Atalanta – Salernitana (1-1), a ieșit întârziat la ofsaid și a permis gazdelor să egaleze. „Salernitana merita să câștige, dar neatenția românului costă”, îl critică italienii.

Salernitana a fost foarte aproape să lege a patra victorie în Serie A care i-ar fi permis s-o egaleze pe Cagliari, la limita zonei retrogradării. Oaspeții au condus cu 1-0 până spre final, la Bergamo, dar n-au scos decât o remiză (1-1), încasând gol în minutul 88. Din păcate, coautor la reușita lui Pasalic a fost Radu Drăgușin.

Intrat de trei minute, fundașul român n-a făcut pasul la ofsaid și l-a ținut în joc pe croat, deschis de pasa trimisă de Malinovsky. „A fost unica acțiune ce a prins-o dezechilibrată pe Salernitana!”, scrie Gazzetta dello Sport.

Drăgușin, piedică spre salvare: „Nouă achiziție care nu s-a impus”

Neatenția lui Drăgușin i-a atras critici și 5,5 în presa italiană. „În mod normal nu ar fi trebuit notat, dar greșeala de la gol a fost horror. Și-a condamnat echipa, care merita să câștige cele trei puncte și să producă surpriza. Excluderea sa dintre titulari arată a respingere, este una dintre noile achiziții care nu s-a impus”, a comentat agenția Tuttomercatoweb.com.

Și Sportmediaset i-a reproșat poziționarea defectuoasă: „Deloc norocoasă introducerea sa în teren spre sfârșit. A fost prea lent la cornerul gazdelor ce a precedat golul lui Pasalic”.

36 de minute în 2 luni a prins Drăgușin la Salernitana

Drăgușin fusese integralist de cinci ori consecutiv la debutul în echipa granata, după împrumutul de la Juventus, dar a ajuns să joace mai puțin decât la Sampdoria în prima parte a sezonului.

În ultimele opt etape nu a strâns decât două prezențe, din postura de rezervă, și 36 de minute. Nu și-a mai găsit loc nici ca stoper, nici ca jucător de bandă, în dreapta.

Cu 4 etape înainte de final, Salernitana ocupă locul 18 în Serie A și este la 2 puncte de ultimul loc ce asigură menținerea în prima ligă.

20 de meciuriare Radu Drăgușin în acest campionat, 13 la Sampdoria și 7 la Salernitana, fiind titular de nouă ori

VIDEO. Rezumat Atalanta - Salernitana (1-1)