INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO Real Sociedad - Barcelona 1-4 » Recital „blaugrana” la San Sebastian: Lewandowski, „dublă” de ziua lui

Real Sociedad - Barcelona // foto: Imago Images +11   FOTO
Real Sociedad - Barcelona // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 august 2022 23:10 / Actualizat luni, 22 august 2022 08:44

Barcelona a obținut prima victorie a noului sezon de La Liga, 4-1 pe terenul lui Real Sociedad în a doua etapă de campionat. Robert Lewandowski, care a împlinit astăzi 34 de ani, a reușit o „dublă”, primele sale goluri oficiale pentru echipa catalană.

Lewandowski a punctat încă din primul minut al meciului din San Sebastian. Servit de Balde la aproximativ 8 metri de poartă adversă, polonezul a reluat din prima, cu piciorul stâng, la colțul scurt. Egalarea a venit rapid: Isak l-a lobat superb pe Ter Stegen în minutul 6.

Real Sociedad - Barcelona // foto: Guliver/gettyimages
+7 FOTO

Real Sociedad a avut un gol anulat în minutul 53, când Le Normand, plecat din poziție de ofsaid, s-a întins pentru a relua centrarea din lovitură liberă a lui Mikel Merino. Mingea a intrat în poartă, dar golul nu a fost validat întrucât s-a considerat că fotbalistul lui Real Sociedad, aflat în afara jocului, a influențat decisiv faza.

Impact instant pentru Ansu Fati și Raphinha în Real Sociedad - Barcelona

În minutul 66, la doar două minute de la introducerea pe gazon a lui Raphinha, Barcelona a intrat în avantaj. Fotbalistul brazilian a pasat către Ansu Fati, tânărul iberic a preluat și a pasat mai departe cu călcâiul, iar Ousmane Dembele, ajuns în banda stângă, a șutat la colțul lung, fără șanse pentru portarul gazdelor, Remiro.

Două minute mai târziu, Lewandowski a reușit „dubla” și a transformat scorul de pe tabelă în 1-3. Servit de același Ansu Fati, atacantul polonez a venit lansat și a finalizat fără emoții, pe lângă Remiro.

Scorul final, 1-4, a fost stabilit de Ansu Fati în minutul 79. Spaniolul a ajuns în posesia mingii după o pasă cu călcâiul a lui Lewandowski și a șutat cu mult calm.

Cu 4 puncte, Barcelona urcă pe locul 5 în La Liga, având două puncte sub Villarreal, Real Madrid, Betis și Osasuna. Real Sociedad rămâne cu cele 3 puncte din prima etapă.

FINAL » Real Sociedad - Barcelona 1-4

• Au marcat: Isak 6 / Lewandowski 1, 68; Dembele 66; Fati 79

Echipele de start din Real Sociedad - Barcelona:

REAL SOCIEDAD (4-3-1-2): Remiro - Elustondo, Zubeldia, Le Normand, Munoz - Mendez, Zubimendi, Merino - Silva - Isak, Kubo
Rezerve: Zubiaurre - Barrenetxea, Cho, Gorosabel, Guevara, Illaramendi, Karrikaburu, Navarro, Olasagasti, Pacheco, TUrrientes, Urko
Antrenor: Imanol Alguacil

BARCELONA (4-3-3): Ter Stegen - Araujo, Christensen, Garcia, Balde - Pedri, De Jong, Gavi - Dembele, Lewandowski, Torres
Rezerve: Pena, Tenas - Alba, Aubameyang, Depay, Fati, Kessie, Pique, Pjanic, Raphinha, Roberto, Torre
Antrenor: Xavi Hernandez

Mai multe știri din fotbalul internațional:

I-a plătit-o lui Grealish! » A înscris în poarta lui City, apoi a „premiat” aroganța unui suporter la adresa fotbalistului de 117 milioane de euro

Lovit cu pumnul în figură! » Gest violent în La Liga, în meciul pierdut acasă de Atletico Madrid

Dan Șucu, discurs fără precedent la adresa lui Daniel Niculae: „Nu vreau să văd asemenea oameni în fața mea!”
Omul concediat astăzi de Adrian Mititelu, ironizat de foștii colegi de la FCU Craiova: „Dacă pleca acum un an, eram în Liga 1”
Liga 2

„Te ridică sau te bagă în pământ” » Horațiu Moldovan a povestit cum a cucerit-o pe Aza Gabriela: „Prima noastră întâlnire a fost la asigurări”

Iubita unui jucător cu 400 de meciuri în Seria A i-a mărturisit Dilettei Leotta: „De asta dormim în camere separate”