INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - WOLVES 2-0

Theodor Corbeanu a debutat în Premier League, sub ochii lui Bale și Harry Kane

Theodor Corbeanu a debutat în Premier League. FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 16 mai 2021 20:10 / Actualizat duminica, 16 mai 2021 21:04

Theodor Corbeanu, atacantul de 18 ani cu dublă cetățenie, româno-canadiană, a debutat astăzi în Premier League pentru Wolverhampton, în înfrângerea suferită pe terenul lui Tottenham, scor 0-2.

De 13 ori a jucat Theo Corbeanu la naționalele României U16 și U17, dar jucătorul născut la Burlington, în Canada, a ales până la urmă naționala mare a „Frunzei de Arțar”. Astăzi, cu o zi înainte să împlinească 19 ani, Corbeanu a debutat în Premier League, fiind trimis în teren de Nuno Espirito Santo spre finalul partidei. A bifat 8 minute în înfrângerea cu Spurs, echipa lui Kane, Son sau Gareth Bale.

Pe durata acestui sezon, Theo Corbeanu a evolua preponderent pentru formația U23 a celor de la Wolves, unde a bifat 5 goluri și două assist-uri în 20 de meciuri oficiale.

Theo Corbean, debut în naționala Canadei

În luna martie a acestui an, Theo Corbeanu, atacantul (folosit mult și ca aripă) a debutat oficial în naționala "frunzei de arțar", într-un meci din preliminariile CM 2022 (zona CONCACAF): 5-1 cu Bermuda.

A intrat pe teren în minutul 77 și a marcat doar patru minute mai târziu. Printre coechipieri: Alphonso Davies, 20 de ani, tânărul star al lui Bayern, Cyle Larin (25 de ani), al doilea golgeter al lui Beșiktaș, și Milan Borjan (33 de ani), portarul și căpitanul Stelei Roșii Belgrad.

"Am reprezentat România la juniori. Nu am făcut-o pentru Canada, fiindcă nu am fost selectat la U15. Voiam experiență în fotbalul internațional, voiam să-mi testez calitățile împotriva celor mai talentați jucători", a declarat Corbeanu într-un interviu pentru site-ul 101greatgoals.com, amintindu-și că "am contactat federația română, mi s-a transmis că mă cunosc și mă urmăresc, le-am trimis câteva clipuri cu mine făcute de fratele meu și astfel am ajuns în România".

VIDEO Imagini de colecție din istoria lui Tottenham

Lucescu salută titlul câștigat de Sergen în Turcia: „Datorită mie este el la Beșiktaș! Eu am insistat pentru el”

Pleacă Lewandowski de la Bayern după ce a egalat recordul lui Gerd Muller? Destinația surpriză anunțată de L'Equipe

Tragedie în fotbalul românesc! Jucătorul din Liga a 2-a a murit înecat în râul Olt