INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA AFRICII

Un fost dinamovist, strălucitor la Cupa Africii. A reușit două pase de gol în victoria echipei sale: „Cel mai bun fundaș dreapta de la acest turneu”

Articol de GSP - Publicat joi, 13 ianuarie 2022 22:05 / Actualizat joi, 13 ianuarie 2022 22:19

Collins Fai (29 de ani), jucătorul care a evoluat în perioada 2013-2016 la Dinamo București, a izbutit două pase decisive în victoria Camerunului contra Etiopiei, la Cupa Africii pe Națiuni.

Țara gazdă, Camerun, a zdrobit cu scorul 4-1 (1-1) reprezentativa Etiopiei în al doilea meci al grupei A, după ce în prima partidă se impusese la limită, scor 1-0, în fața celor din Burkina Faso.

56de partide a jucat Fai în tricoul alb-roșu al echipei din Ștefan cel Mare

Collins Fai a făcut senzație

Tunisienii fac scandal, cer rejucarea partidei din cauza arbitrului suspect! Chiar a ajuns la spital?
CUPA AFRICII

Fundașul dreapta, care în prezent activează la Standard Liege, a făcut spectacol în partida de la Cupa Africii, iar prin evoluția sa impecabilă și-a condus echipa spre victorie.

Scorul a fost deschis după doar 4 minute de joc de Etiopia, prin Dawa Hotessa Dukele. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 8 grație reușitei lui Karl Toko Ekambi, care a fost servit perfect de Collins Fai. La pauză s-a intrat cu 1-1, iar actul secund a fost o adevărată demonstrație de formă din partea camerunezilor.

Descătușarea Camerunului

Fai a fost din nou omul potrivit la locul potrivit și i-a oferit pasă decisivă coechipierului Vincent Aboubakar (53), care și-a dus echipa în avantaj. Până la finalul confruntării, Aboubakar în minutul 55 și Ekambi în minutul 67 au reușit să puncteze din nou și au mărit ecartul camerunezilor. Aceștia obțin a doua victorie din două partide și sunt lideri în grupa A, cu 6 puncte.

Fai, în centrul atenției

Prestația solidă a fundașului dreapta nu a fost trecută cu vederea de fanii care au avut numai cuvinte de laudă la adresa acestuia.

„Ar trebui să fie desemnat omul meciului”, „A fost excelent, cel mai periculos jucător”, „Cel mai bun fundaș dreapta de la acest turneu” au comentat microbiștii, pe Twitter.

Capul Verde, următorul adversar

După victoria obținută în fața Etiopiei, Collins Fai și compania vor susține ultima partidă din grupă în fața selecționatei din Capul Verde, luni, 17 ianuarie, de la ora 18:00.

11partide, un gol și o pasă decisivă are Collins Fai în actuala stagiune.

Camerunezul care a trecut prin curtea lui Dinamo în urmă cu 6 ani este cotat de Transfermarkt la 900.000 de euro.