INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MLS

VIDEO+FOTO Au plecat din România și au cucerit America! Două vedete din Liga 1 au câștigat titlul în MLS cu FC Toronto

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 decembrie 2017 17:29

FC Toronto a devenit prima echipă canadiană care câștigă titlul în MLS, după o finală dominată categoric cu Seattle Sounders, 2-0.  La succes au pus umărul și doi jucători care au evoluat în trecut și în Liga 1, Armando Cooper și Tosaint Ricketts (ambii 30 de ani).

Canadienii și-au luat revanșa după ce au pierdut finala de anul trecut, 4-5 la penalty-uri, tot cu Seattle și disputată tot în fața propriilor fani. La fel ca în 2016, Toronto a dominat categoric partida. Ocaziile au venit la foc automat la poarta lui Frei. Asta până în minutul 67, când Giovinco l-a lansat excelent pe Altidore. Colegul său din atac a așteptat la limita ofsaidului și a trimis mingea peste Frei după ce i-a lăsat în urmă pe fundașii adverși.

Seattle a încercat preia controlul partidei, însă nu a reușit să își creeze ocazii importante la poarta lui Bono. În prelungiri, Vazquez a închis partida după ce a trimis în plasă o minge ricoșată din bară.

Două vedete din Liga 1 pe bancă

Tosaint Ricketts, trecut pe la Poli Timișoara între 2010 și 2012, a marcat 7 goluri importante în sezonul regulat. A bifat 23 de partide, însă i-a fost greu să prindă un loc în primul ”11” și în play-off, luptându-se pentru postul de titular cu vedetele Sebastian Giovinco și Jozzy Altidore.

Armando Cooper, împrumutat la Oțelul în sezonul 2013/2014, a prins și el tot 23 de meciuri în acest sezon și 5 minute în finala de sâmbătă. Și el are însă un rival important pe post, Victor Vazquez, autorul golului doi din meciul cu Seattle.

Cei doi au semnat anul trecut cu Toronto și au evoluat în finala pierdută din sezonul 2016. Dacă vedetele Giovinco, Altidore sau Bradley câștigă între 5 și 7 milioane de dolari, foștii jucători din Liga se mulțumesc cu 180.000 de dolari pe sezon.