INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII EURO 2020

VIDEO + FOTO Finlanda s-a calificat pentru prima dată în istorie la un turneu final!

Articol de GSP - Publicat vineri, 15 noiembrie 2019 20:52

Finlanda a trecut de Liechtenstein, scor 3-0, și s-a calificat pentru prima dată în istorie la un turneu final.

Cu o etapă înaintea finalului preliminariilor, Finlanda e sigură de poziția secundă în grupa J. Nordicii au acumulat 18 puncte, au un avans de 7 puncte față de Grecia și 8 față de Bosnia și Armenia. Grupa a fost câștigată de Italia.

Starul Teemu Pukki (29 de ani), de la Norwich, a fost și astăzi cel mai bun de pe teren. A transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 64 și a stabilit scorul final în minutul 75. Prima reușită a venit în prima repriză și l-a avut autor pe Jasse Tuominen.

6 jucătoricotați la peste un milion de euro au finlandezii: Pukki, Hradecky, Joronen, Jensen, Lod și Lam

Vezi și:

ROMÂNIA - SUEDIA // FOTO FRF s-a speriat de ultrașii români! Măsuri ridicate de securitate la partida din această seară

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”