INTERNATIONAL  »  CM 2018  »  URUGUAY - PORTUGALIA 2-1

VIDEO+FOTO După Messi, și Ronaldo e OUT de la Mondial! Uruguay s-a calificat în dauna campioanei Europei, Portugalia, scor 2-1

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iunie 2018 22:55

Uruguay a continuat forma bună arătată la acest Campionat Mondial și în fața Portugaliei, campioana Europei, pe care a reușit să o învingă, scor 2-1.

• Sfertul de finală Uruguay - Franța se va juca vineri, 6 iulie, ora 17:00

Deși au avut posesia și chiar numărul ocaziilor create, lusitanii l-au pierdut de două ori din marcaj pe Edinson Cavani, care a lovit decisiv de fiecare dată.

Prima oară a făcut-o după doar 7 minute, când a reluat cu capul după pasa perfectă a lui Luis Suarez.

La 10 minute după pauză, tot cu capul, din centrul careului, a înscris Pepe, care a restabilit egalitatea.

Doar 7 minute a rezistat din nou egalitatea pe tabelă. Cavani a fost găsit liber de Bentancur și a reluat plasat, cu interiorul, la colțul lung, și și-a adus din nou echipa în avantaj. De această dată decisiv, întrucât Uruguay a rezistat asediului portughez și merge în sferturile de finală, unde va avea un nou meci dificil, contra Franței, care a trecut de Argentina, scor 4-3.

Uruguay - Portugalia 2-1
Au marcat: Cavani '7, '62 / Pepe '55

Uruguay: Muslera - Caceres, Gimenez, Godin, Laxalt - Nandez, Torreira, Vecino, Betancur - Suarez, Cavani
Rezerve: Campana, M. Silva, De Arrascaeta, Coates, M. Gomez, M. Pereira, C. Rodriguez, C. Sanchez, G. Silva, Stuani, J. Urreta, G. Varela
Antrenor: Oscar Tabarez

Portugalia: Rui Patricio - Ricardo, Pepe, Fonte, Guerreiro - Bernardo Silva, Adrien Silva, William, João Mario - Guedes, Ronaldo
Rezerve: Beto, A. Lopes, B. Alves, R. Dias, B. Fernandes, M. Fernandes, G. Martins, J. Moutinho, R. Quaresma, M. Rui, An. Silva, C. Soares
Antrenor: Fernando Santos

Arbitru: Cesar Ramos (Mexic)
Stadion: Fișt, Soci

38 de meciuri
a adunat Cristiano Ronaldo, incluzându-l și pe cel cu Uruguay, la Mondiale și Euro, fiind pe primul loc la egalitate cu Bastian Schweinsteiger. Cei doi sunt urmați de Miroslav Klose (37), Lothar Matthaus și Paolo Maldini (36)

47 de goluri
în 61 de meciuri are Cavani în acest sezon în toate competițiile (40 în 48 cu PSG și 7 în 13 meciuri cu Uruguay)

• Columbia - Anglia, 3 iulie, ora 21:00, Moscova

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”