INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  INTER D'ESCALDES - CFR CLUJ

VIDEO Marea chinuială! CFR, calificare în turul 3 din ECL după un egal rușinos în Andorra » Adversarii au terminat meciul în NOUĂ

Inter d'Escaldes - CFR Cluj, manșa secundă din turul II preliminar Conference League, se joacă miercuri, de la ora 18:00, liveTEXT pe GSP.ro +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 27 iulie 2022 19:56 / Actualizat miercuri, 27 iulie 2022 21:31

Inter d'Escaldes și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în manșa decisivă a turului 2 preliminar din Conference League. Campioana României merge mai departe datorită victoriei din tur, scor 3-0.

• CFR Cluj va juca în turul 3 preliminar al Conference League împotriva celor de la Shakhtyor Soligorsk, Belarus
  • Primul meci e programat pe 4 august, pe teren neutru și cu porțile închise, formațiile din Belarus fiind obligate de UEFA să joace în afara țării și fără spectatori.
  • Returul va avea loc pr 11 august, la Cluj.

Dan Petrescu a nimerit-o și de data asta. CFR Cluj chiar a avut probleme împotriva lui Inter d'Escaldes, campioana din Andorra. Gazdele au controlat autoritar prima repriză, reușind să deschidă scorul în minutul 21, prin Soldevila, după o serie de gafe comise de Cristian Bălgrădean

Bălgrădean, gafe în lanț la golul primit de CFR Cluj în Andorra » Petrescu i-a pregătit deja înlocuitorul!
CFR Cluj

CFR Cluj, emoții și cu Inter d'Escaldes

„Feroviarii” au intrat mai deciși după pauză și au reușit egalarea în minutul 51, dintr-un penalty obținut și transformat de Ciprian Deac. Mai departe s-a jucat pe contre, în ciuda faptului că Inter a evoluat jumătate de oră cu un om mai puțin, după eliminarea căpitanului Lima.

Roger Marce a irosit o șansă rarisimă în minutul 73, din 4 metri, în fața porții goale, iar Bălgrădean și-a mai spălat din păcate cu o serie de parade. Și CFR a avut șansa victoriei, dar Roger a trimis în bară din interiorul careului mic. La ultima acțiune a jocului, gazdele au mai pierdut un jucător, pe Jesus Rubio, eliminat pentru cumul de cartonașe.

Fără să impresioneze, CFR avansează în turul 3 preliminar al Conference League. Le așteaptă acolo și pe FCSB, CS Universitatea Craiova și Sepsi. Reprezentantele României joacă mâine manșele decisive.

FINAL » Inter d'Escaldes - CFR Cluj 1-1

Final de meci!
min. 80: Roger nimerește bara cu o lovitură de cap.
min. 73: Ocazie rarisimă a celor de la Inter d'Escaldes. Roger Marce trimite peste poartă cu capul din 4 metri, nemarcat.
min. 61: Ildefons Lima, fundașul gazdelor, vede al doilea galben, pentru o simulare, și este eliminat.
min. 60: Gazdele sunt din nou periculoase la o fază fixă. Fundașul central Chete a lovit bara transversală.
min. 59: CFR Cluj a preluat controlul total al meciului.
min. 51, gol CFR Cluj, 1-1: Ciprian Deac a obținut o lovitură de la 11 metri, după un duel cu Chete. Tot „decarul” campioanei României a transformat penalty-ul.
min. 46: Debeljuh vede cartonașul galben în a doua secundă a reprizei, pentru o lovitură în figura unui adversar.
A început repriza secundă!

CFR Cluj

Pauză în Andorra.
min. 36: Genis Soldevila ia fața fundașilor clujeni și trece la câțiva milimetri de „dublă”.
min. 29: Ocazie uriașă a gazdelor. Adrian Gallego reia cu capul din 6 metri, puțin pe lângă. „Feroviarii” se apără îngrozitor la fazele fixe.

min. 25: Pauză de hidratare.
min. 21, gol Inter d'Escaldes, 1-0: Genis Soldevila deschide scorul profitând de o ieșire hazardată a lui Bălgrădean. Fotbalistul în vârstă de 35 de ani a reluat cu capul, din 6 metri.
min. 17: Prima mare ocazie de gol aparține gazdelor. Vârful Sascha Andreu a reluat cu capul puțin pe lângă poarta lui Bălgrădean.
A început partida! Lovitura de start le-a aparținut celor de la Inter d'Escaldes.

Echipele de start la Inter d'Escaldes - CFR Cluj

Inter d'Escaldes (4-4-2): Munoz - Gallego, Ildefons Lima, Chete, Marce - De La Torre, Martinez, Roca, Cabrera - Soldevila, Andreu
Rezerve: Coca, Chus Rubio, Moreno, Betriu, Jordi Rubio
Absent: Feher (suspendat)
Antrenor: Raul Obiols

CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean - Manea, Burcă, Kolinger, Camora - Deac, Bordeianu, Cvek - Păun, Debeljuh, Roger
Rezerve: Scuffet, Rareș Gal, Graovac, Petrila, Yeboah, Betancor, Mistrati, Yuri, Braun, Muhar, Buș
Absent: N. Boateng (suspendat)
Antrenor: Dan Petrescu

Stadion: Estadi Comunal (Andorra la Vella)
Arbitru: Kristoffer Hagenes / Asistenți: Anders Olav Dale, Christer Jorgensen (toți din Norvegia)

CFR Cluj își ia specialist în faze fixe » Azi face vizita medicală și ar urma să semneze

În absența lui Nelu Varga, delegația campioanei CFR Cluj în Andorra e condusă de fostul ministru de Interne