INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  LILLE - ASTON VILLA 2-1 (3-4 LA PEN)

FOTO Moment incredibil în Lille - Aston Villa » Emiliano Martinez a văzut al 2-lea galben la loviturile de departajare, dar a rămas pe teren și a apărat execuția decisivă! De ce nu a fost eliminat

Articol de - Publicat joi, 18 aprilie 2024 23:19 / Actualizat joi, 18 aprilie 2024 23:31

Portarul Emiliano Martinez (31 de ani) a fost protagonistul unui moment incredibil la loviturile de departajare din Lille – Aston Villa (2-1 după 120 de minute și 3-4 la penalty-uri), în returul sferturilor Conference League ♦ A văzut cartonașul galben, al doilea, chiar în timpul executărilor loviturilor de departajare, dar n-a fost eliminat, profitând de un detaliu regulamentar inedit.

După 2-1 în tur, Aston Vila a fost învinsă de Lille cu același scor, 1-2. Meciul a ajuns la prelungiri și la lovituri de departajare, acolo unde portarul Emiliano Martinez a fost în centrul atenției.

GSP, la PAOK - Brugge » Ovidiu Ioanițoaia a transmis ce s-a întâmplat la Salonic, imediat după fluierul final: „La noi s-ar fi scandat «Demisia, Demisia!»”
Corespondență de la Salonic

Fază incredibilă cu Emiliano Martinez în Lille – Aston Villa

Portarul englezilor a început excelent seria loviturilor de departajare, apărând execuția lui Bentaleb, prima a francezilor. Și s-a întors către fanii gazdelor, cu care s-a șicanat, făcându-le semn să tacă. Niciuna dintre cele două părți nu a uitat finala CM 2022.

Ulterior, a urmat o fază cum nu s-a mai văzut pe terenul de fotbal. Când Watkins se pregătea să execute al doilea penalty al englezilor, arbitrul slovac Ivan Kruzliak s-a dus către Martinez și i-a dat al doilea cartonaș galben.

+20 FOTO

Portarul mai fusese avertizat, în minutul 39, și urma să fie eliminat. Dar apoi s-a întâmplat ceva incredibil. Kruzliak nu l-a trimis la vestiar pe Martinez, spre uimirea tuturor.

Argentinianul a rămas pe teren și a devenit eroul lui Aston Villa. A mai apărat un penalty, al lui Andre, și și-a calificat echipa în semifinale.

+20 FOTO

De ce nu a fost eliminat Emiliano Martinez în Lille - Aston Villa

Presa din Anglia a explicat de ce Martinez nu a fost eliminat, deși a primit două cartonașe galbene. Astfel, în regulament există o prevedere care spune că „Avertismentele primite în timpul meciului (inclusiv prelungiri) nu se păstrează și la loviturile de departajare. Un jucător care primește galben în timpul meciului și la loviturile de departajare nu e eliminat”.

Martinez a explicat ce s-a întâmplat

După meci, Emiliano Martinez a oferit o scurtă reacție: „Nu era minge pentru a se executa lovitura de departajare. Așa că am cerut o minge, iar după aceea am primit cartonaș. Nu înțeleg regulile.

Am o reputație proastă, că aș trage de timp. Celălalt portar făcea la fel. Eu am primit galben în minutul 30 de timp, dar noi eram conduși atunci. Nu înțeleg ce voia arbitrul de la mine”.

A transformat penalty-ul decisiv și a contribuit la ratarea unui adversar + Incredibil: ambii antrenori au pus să tragă câte un jucător care nu mai executase nicio lovitură de la 11 metri în întreaga carieră!