INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  BODO/GLIMT - SEPSI 3-2 (5-4 LA GENERAL)

FOTO+VIDEO Eroici, dar n-a fost de ajuns! Sepsi a luptat admirabil în Norvegia, dar Bodo/Glimt a fost mai puternică în prelungiri!

Bodo/Glimt - Sepsi / Sursă foto: Imago Images +13   FOTO
Bodo/Glimt - Sepsi / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat joi, 31 august 2023 21:45 / Actualizat joi, 31 august 2023 22:16

Visul frumos s-a terminat! Sepsi a cedat dramatic returul cu Bodo/Glimt, 2-3 după prelungiri, iar România nu va avea nicio reprezentantă în grupele Conference League. Covăsnenii au luptat admirabil, au revenit de la 0-2 și au împins meciul în extra-time, însă nordicii au fost mai lucizi în cele două reprize de prelungiri. Norocul și milimetrii n-au fost cu Sepsi, care, după golul anulat al lui Ștefănescu, s-a prăbușit definitiv.

Covăsnenii au reușit să revină de la 0-2, egalând scorul din prima manșă, și au făcut o a doua repriză eroică. Lovitura de grație le-a dat-o Păun, în prelungiri: henț, sancționat cu penalty, 2-3. Iar calificarea în grupele Conference League a rămas un vis neîmplinit.

Bodo/Glimt fusese vioara întâi și săptămâna trecută, la Sfântu Gheorghe (2-2). Iar aseară, susținută de-un stadion plin ochi, pe un gazon sintetic numai bun pentru jocul său de pase, a început cu același aplomb. Avizată, Sepsi a căutat să le „taie” norvegienilor elanul "pârjolind" totul în calea lor.

Covăsnenii au aglomerat propria jumătate, la nevoie au apelat la faulturi tactice și au încercat să pună probleme pe contraatac. Însă strategia lor n-a funcționat.

Faza care putea schimba soarta „dublei” Bodo/Glimt - Sepsi » Golul de mare fotbalist al lui Ștefănescu, anulat pentru un ofsaid minuscul. A fost sau n-a fost?
Bodo/Glimt - Sepsi

Furtună în careul lui Niczuly

Oamenii lui Liviu Ciobotariu au avut emoții în minutul 12, la golul anulat cu VAR lui Pellegrino, servit de Moumbagna din afara terenului.

Safranko i-a replicat la poarta cealaltă cu o lovitură de cap, moale, care a avut parcă efectul unui bumerang. I-a capacitat pe norvegieni. Urmarea? Niczuly a fost salvat de bară, la șutul lui Saltnes, apoi Sorli n-a mai iertat: 1-0 (23).

Norvegienii au și ei faliții lor

Bodo, dezlănțuită. Moumbagna a bifat și el o ocazie, înainte ca Pellegrino, cel mai bun de pe teren, să dubleze avantajul amfitrionilor, la o minge respinsă în față de Niczuly (42)

Calificarea părea deja jucată, dar norvegienii au și ei faliții lor. Vulnerabilă și la Sfântu Gheorghe, defensiva galben-negrilor l-a pierdut din marcaj pe Alimi, iar „capul” albanezului l-a surprins pe Haikin, jenat și de soare: 2-1. Și Sepsi era din nou în joc, în ciuda unei superiorității evidente a adversarului.

+9 FOTO

Se schimbă tabloul

Golul lui Alimi le-a dat curaj covăsnenilor, iar imediat după reluare (46) au „înghețat” întreg stadionul. Roland Varga, de la 17 metri, bară-gol: 2-2. Exact scorul de săptămâna trecută.

Iar dacă Ștefănescu își calibra cum trebuie șutul, la un cadou făcut de Haikin, putea fi chiar 2-3. Cert este că tabloul s-a schimbat. Pe norvegieni, golurile încasate i-au scos din ritm, ai noștri au devenit mai exacți, mai tăioși în tot ceea ce au întreprins. S-au înmulțit și cartonașele în dreptul lor, e adevărat, dar senzația că se poate a devenit palpabilă.

Ce faci, Păun?!

Finalul timpului regulamentar? Încins. Norvegienii au pus presiune pe careul lui Niczuly, Sepsi a replicat pe contraatac. Și din nou Ștefănescu a fost cât pe ce să profite de o altă gafă a portarului Haikin (90). A rămas 2-2, au venit prelungirile. Cu ocazia lui Pellegrino și intervenția salutară a lui Niczuly. Bodo a sporit și mai mult presiunea, însă cel care i-a facilitat golul trei a fost Păun. Bun până atunci, "închizătorul" lui Ciobotariu a dus mâna spre minge la centrarea lui Pellegrino. Henț, penalty, Pellegrino, 3-2. Era minutul 100.

Ca doi boxeri sleiți

Ștefănescu a egalat imediat, dar golul i-a fost anulat pe motiv de ofsaid. Apoi, Pellegrino l-a avut pe 4-2 în picior, însă Ciobi jr a intervenit spectaculos și l-a blocat. Cele două echipe au continuat ca doi boxeri sleiți de puteri, cu garda deschisă. Degeaba. Nu s-a mai întâmplat decât eliminarea lui Ștefănescu. Iar Sepsi părăsește competiția.

FINAL » Bodo/Glimt - Sepsi 3-2

• Final de meci, final de aventură. Sepsi pierde cu 2-3, iar România nu va avea nicio reprezentantă în grupele Conference League.
  • min.120: Ștefănescu vede al doilea „galben”, șanse tot mai mici pentru Sepsi. Mai e un minut!
  • min.111: Norvegienii fragmentează jocul, preferă să încetinească pe cât posibil jocul. Sepsi nu mai găsește soluții pe atac și intră în criză de timp.
  • min.106: S-a reluat partida, Ciobotariu l-a aruncat în luptă și pe Ion Gheorghe.
  • min.105: Se încheie aici prima repriză a prelungirilor! Mai sunt 15 minute în care Sepsi poate forța egalarea
  • min.101: Marius Ștefănescu marchează după un contraatac al lui Sepsi, dar de la margine se ridică fanionul. Faza e analizată în camera VAR! Fără sorți de izbândă pentru covăsneni, golul rămâne anulat!
  • min.100: Pellegrino nu ratează de la punctul cu var: execută în forță, sub bară, iar Sepsi e din nou condusă.
  • min.99: Penalty dictat în favoarea norvegienilor. Păun comite un henț inexplicabil în careu, iar „centralul” ia decizia firească: lovitură de pedeapsă.
  • min.96: Epuizat și cu crampe, Safranko nu mai poate continua partida. E înlocuit cu Mario Rondon, „arma secretă” a lui Liviu Ciobotariu.
  • min.95: Sepsi scapă cu fața curată la un atac periculos al norvegienilor. Niczuly plonjează și respinge în lateral șutul lui Pellegrino.
  • min.91: A început prima repriză a prelungirilor!
  • Se termină aici timpul regulamentar. Scorul din tur se repetă, vom avea două reprize de prelungiri!
+9 FOTO
  • min.90: Partida e prelungită cu trei minute!
  • min.88. Ce ocazie ratăm! Contraatac vijelios al lui Sepsi, Ștefănescu își încearcă din nou norocul de la distanță, însă goalkeeper-ul gazdelor respinge cu greu în corner, după o altă bâlbâială a lui Nikita Haikin, rusul din poarta lui Bodo/Glimt
  • min.86: Puțin fotbal în ultimele 10 minute. Norvegienii plimbă mingea în ultima treime, dar defensiva compactă a lui Sepsi nu dă semne de oboseală.
  • min.77: Defensiva noastră rezistă miraculos la o fază fixă la care norvegienii au avut superioritate. Denis Ciobotariu plonjează și îndepărtează pericolul cu un ultim efort.
  • min.75: Branislav Niňaj se resimte după un duel petrecut în careul lui Sepsi. „Uriașul” din apărarea lui Ciobotariu are nevoie de îngrijiri medicale.
  • min.64: Sepsi a prins curaj după cele două goluri: băieții lui Ciobotariu pasează mult mai dezinvolt și apar mai des în ultima treime a norvegienilor.
  • min.50: Portarul gazdelor iese hazardat, degajează până la Ștefănescu, dar șutul acestuia de la distanță se duce mult pe lângă poartă.
  • min.46: GOOOOOOOL Sepsi! Covăsnenii egalează la chiar prima acțiune a echipei lui Ciobotariu din repriza a doua. Roland Varga înaintează curajos, fundașii norvegieni nu reușesc să-l deposedeze, iar șutul său „înțepat” de la 18 metri se duce în poartă, după ce a atins și bara.
  • min.46: A început repriza secundă!
Bodo/Glimt - Sepsi / Sursă foto: Facebook@Fotballklubben Bodø/Glimt
+9 FOTO
  • min.45: E pauză în Norvegia! Bodo/Glimt intră în avatnaj la cabine, 2-1, iar Sepsi mai are o repriză la dispoziție pentru a întoarce soarta calificării în favoarea ei.
  • min.42: GOOOOOL Sepsi! Dumitrescu „inventează” o centrare de manual din flancul stâng, Alimi reia cu capul, iar goalkeeper-ul gazdelor intervine defectuos: mingea se „scurge” în plasă, astfel că speranțele covăsnenilor se aprind din nou!
Golul de 2-1 marcat de Alimi / Sursă foto: Captură DigiSport
  • min.35: Ștefănescu e doborât în careul gazdelor, dar arbitrul lasă jocul să continue. Nicio reacție nici din cabina VAR, iar speranțele unui penalty sunt năruite.
  • min.28: GOL! Defensiva lui Sepsi mai clachează o dată, iar Bodo/Glimt se distanțează pe tabelă. Niczuly respinge neinspirat șutul lui Berg, doar până la Pellegrino, care îndeplinește o simplă formalitate. VAR-ul analizează și această fază, dar speranțele noastre sunt spulberate. Nu a fost ofsaid, Pellegrino se afla în poziție regulamentară.
  • min.23: Gazdele deschid scorul! Sørli îi ia fața lui Ninaj și reia majestuos cu capul, fără șanse pentru Niczuly. VAR-ul n-o mai salvează pe Sepsi, e gol valabil!
  • min.21: Bară Bodo/Glimt! Crește presiunea în careul lui Sepsi, iar nordicii sunt din nou aproape de gol. Saltnes trece ușor pe lângă fundașii covăsnenilor, însă șutul său se duce în bară.
  • min.13: Prima ocazie notabilă a echipei lui Liviu Ciobotariu. Safranko se înalță la o fază fixă, reia cu capul, însă portarul Haikin reține fără emoții.
  • min.11: Golul lui Bodo/Glimt este anulat! Norvegienii deschiseseră scorul, însă „centralul” partidei a anulat ulterior reușita, după ce reluările au scos la iveală că Moumbagna a scăpa mingea în aut de poartă la faza premergătoare șutului lui Pellegrino, care „mângâiase” plasa laterală. Iată reluarea:
Momentul care a dus la anularea golului / Captură
  • min.9: În corzi în acest start de meci, covăsnenii și-au propus să mizeze pe cartea contraatacului. Varga sprintează spre poarta adversă, dar arbitrul partidei fluieră un fault la un duel cu Wembangomo.
  • min.4: Gazdele primesc o lovitură liberă periculoasă de la marginea careului, dar Sepsi scapă cu fața curată. Excecuția lui Grønbæk se duce mult peste poarta lui Niczuly.
  • min.1: Start de meci în Norvegia. Bodo/Glimt beneficiază de lovitura de start.
  • Cele două echipe se pregătesc să iasă de la vestiare. Fanii norvegienilor au umplut stadionul și creează o atmosferă încinsă. Capacitatea arenei e de doar 8.270 de locuri.

FOTO. Cele mai tari imagini ale partidei Bodo/Glimt - Sepsi 0-0

Bodo/Glimt - Sepsi / Sursă foto: Facebook