INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  SLOVACIA - SPANIA

FOTO Ai mai văzut așa ceva? Autogol hilar la Euro + moment UNIC în istorie

EURO 2020. În minutul 30 al meciului Slovacia - Spania, portarul Martin Dubravka (32 de ani) și-a introdus mingea în proprie poartă într-un mod hilar. +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 23 iunie 2021 19:31 / Actualizat miercuri, 23 iunie 2021 20:07

Spania domina autoritar partida, golul plutea în aer, însă nici ibericii nu sperau să deschidă scorul după o astfel de fază.

EURO 2020. Martin Dubravka, autogol în meciul Slovacia - Spania

Pablo Sarabia a nimerit transversala de la 16 metri, cu un șut violent, apoi mingea a ricoșat în aer. În timp ce balonul ateriza, goalkeeperul slovac a încercat să-l devieze peste poartă, în corner, însă a sfârșit prin a-și introduce mingea în plasă.

Este al 7-lea autogol de la Euro 2020, atâtea câte s-au înregistrat, în total, la ultimele 5 Europene!

18 minute mai devreme, Dubravka reușea să apere penalty-ul lui Alvaro Morata. Astfel, goalkeeperul lui Newcastle devine primul din istorie care, în cadrul aceluiași meci de la Euro/Mondial, salvează o lovitură de la 11 metri și semnează un autogol.

Citește mai multe știri de la Euro 2020:

Slovacia - Spania 0-5 și Suedia - Polonia 3-2 » Spectacol total în ultima etapă din grupa E!