INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  SFERTURI

Faza din Elveția - Spania care l-a contrariat pe Victor Pițurcă: „O panaramă!”

Victor Pițurcă, în emisiunea de analiză a EURO 2020 // foto: captură PRO TV +27   FOTO
Victor Pițurcă, în emisiunea de analiză a EURO 2020 // foto: captură PRO TV

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 iulie 2021 07:17 / Actualizat sambata, 03 iulie 2021 09:06

Victor Pițurcă (65 de ani), fostul selecționer al României, a fost contrariat de modul în care Elveția a egalat Spania, în primul sfert de finală de la EURO 2020. A fost 1-1 după 120 de minute, iar spaniolii s-au impus la loviturile de departajare, 3-1.

AICI, totul despre Elveția - Spania

Spania a condus-o pe Elveția timp de 60 de minute, grație autogolului lui Zakaria din minutul 8, dar meciul a mers în prelungiri după reușita lui Shaqiri, care a venit în minutul 68. Felul în care spaniolii au fost egalați l-a lăsat mască pe Victor Pițurcă, expertul EURO de la Pro TV, cel care a analizat faza pentru postul care transmite partidele de la turneul final.

Reușita a venit după o nesincronizare în apărarea albilor, cu Laporte care a respins în Pau Torres, iar Pițurcă a caracterizat golul drept o „panaramă”.

Victor Pițurcă, contrariat de o fază din Elveția - Spania: „O panaramă, trebuie să spun asta!”

„Golul primit de spanioli a fost o panaramă, trebuie să folosesc cuvântul ăsta. Busquets pierde mingea, iar Freuler, care are un rol deosebit aici, o recuperează. Uitați-vă unde rămâne Koke și pe unde e Azipilicueta, la vreo 40 de metri de Laporte! Apoi cei doi fundași centrali au făcut 1-2 pentru Freuler, care a scăpat, dar un jucător mare prevede pericolul și vine imediat, îl preia pe adversar pe piept.

Pe urmă e de remarcat ce face Freuler. Recuperează mingea, pleacă între fundașii centrali și apoi dă o pasă extraordinară pentru Shaqiri, în spațiu liber. Koke îi vede spatele lui Shaqiri. Când îi vezi spatele, ești terminat! Busquets nu prea pierde mingi, astăzi a fost mai obosit”, a spus fostul selecționer al naționalei României.

+23 FOTO

Spania a ajuns în semifinale după ce a fost mai inspirată la loviturile de departajare. În penultimul act, „Furia Roja” va da piept cu Italia.

Citește mai multe știri de la EURO 2020:

Istoria e de partea Spaniei! La Roja, în marș spre al 4-lea European: ce spune statistica

Cumplit! A ieșit în lacrimi de pe teren, pe targă » Primul verdict e groaznic

Ce scrie presa din Ucraina despre umilința suferită în fața României: „Ne-au distrus”

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei