INTERNATIONAL  »  EURO 2020  »  GRUPA F

Portugalia - Germania 2-4 » Spectacol total în cel mai bun meci de la EURO 2020! Echilibru în grupa F

Portugalia - Germania. FOTO: Guliver/Getty Images +48   FOTO
Portugalia - Germania. FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 19 iunie 2021 18:58 / Actualizat luni, 21 iunie 2021 18:08

Derby-ul dintre Portugalia și Germania, din grupa F de la EURO 2020, a fost de-a dreptul încântător. Nemții s-au impus după un festival de goluri, scor final 4-2!

Iureșul a început încă din primele minute. Portugalia, campioana europeană en-titre, a rezistat cu mare dificultate în fața ofensivei totale a nemților, care au și înscris în minutul 5 prin Robin Gosens. Golul fotbalistului care aparține de Atalanta a fost însă anulat, pentru că în faza de construcție Serge Gnabry se afla în osfaid.

+44 FOTO

Primul gol a venit contrar cursului jocului. Cristiano Ronaldo a deschis scorul în minutul 15, la capătul unui contraatac de manual. CR7 a respins cu capul din propriul careu după un corner al nemților, iar peste 15 secunde a ajuns în careul advers, de unde a împins mingea în plasă - faza, pe larg descrisă AICI.

A urmat o avalanșă de goluri a nemților:

• minutul 35: centrarea șutată a lui Robin Gosens este deviată în poartă de Ruben Dias, care era incomodat de Kai Havertz.
  • minutul 39: al doilea autogol al portughezilor, Raphael Guerreiro a respins în propria-i poartă centrarea în forță a lui Joshua Kimmich.
  • minutul 51: Kai Havertz trimite în poartă din câțiva metri, după centrarea precisă a lui Robin Gosens.
  • minutul 60: Gosens își trece numele pe tabela marcatorilor, după ce a avut un gol anulat, a provocat un autogol și a pasat decisiv la golul 3 al echipei sale. Gosens a înscris cu capul după centrarea la a doua bară a lui Kimmich.
+44 FOTO

Conform statisticianului MisterChip, Robin Gosens a devenit astfel primul fundaș din istoria EURO care înscrie și pasează decisiv la două goluri în același meci!

Portughezii au redus din handicap în minutul 67, dintr-o fază care nu anunța foarte multe. O centrare din lovitură liberă părea că va ajunge în afara careului, dar Cristiano Ronaldo s-a întins serios și a reușit să recentreze în fața porții. De acolo, Diogo Jota a reluat fără emoții.

+44 FOTO

Portugalia a fost la un pas de 3-4 în minutul 79, când trasorul lui Renato Sanches din afara careului a lovit bara dreaptă a porții lui Neuer.

În cele din urmă, nemții s-au impus la o diferență de două goluri și au urcat pe locul 2 în grupa F. Portugalia cade pe 3 și va avea nevoie de un rezultat bun în ultima etapă, împotriva Franței, pentru a avansa în faza optimilor de finală.

Portugalia - Germania 2-4

• Au marcat: C. Ronaldo 15, Jota 67 / Dias 35 (autogol), Guerreiro 39 (autogol), Havertz 51, Gosens 60
  • Vezi AICI statistici!

+44 FOTO

Portugalia - Germania, echipe de start:

Portugalia: Rui Patricio - Semedo, Dias, Pepe, Guerreiro - Carvalho, Danilo - Bernardo Silva, Fernandes, Jota - Ronaldo
Rezerve: A. Lopes, Rui Silva - Dalot, Fonte, Guedes, Moutinho, Neves, Palhinha, Pedro Goncalves, Sanches, Andre Silva, Rafa Silva
Selecționer: Fernando Santos

Germania: Neuer - Ginter, Hummels, Rudiger - Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens - Havertz, Muller - Gnabry
Rezerve: Leno, Trapp - Can, Goretzka, Gunter, Halstenberg, Koch, Neuhaus, Sane, Sule, Volland, Werner
Selecționer: Joachim Low

Arbitru: Anthony Taylor
Stadion: Allianz Arena (Munchen)

Anglia - Scoția 0-0. Fight club » Naționala lui Southgate, prestație mediocră în fața Scoției

FOTO Gafă VAR la Anglia - Scoția?! Olanda a primit joi penalty pentru o fază similară

„A fost patronul din teren” » Belgienii sunt uimiți de un român după victoria României de la Euro 2024

România - Ucraina » Echipa de start gândită de Edi Iordănescu pentru primul meci de la EURO 2024

CALCULE: Cum se califică România în optimi la EURO 2024, după victoria fantastică în fața Ucrainei