INTERNATIONAL  »  EURO 2024  »  FRANȚA

Deschamps a pariat pe noua senzație din Franța » Cel mai tânăr debutant din ultimii 100 de ani a marcat chiar în primele minute

Warren Zaire-Emery, mijlocașul de numai 17 ani, 8 luni și 11 zile al lui PSG, a devenit cel mai tânăr debutant în naționala Franței din ultimii 100 de ani, fiind titularizat în meciul cu Gibraltar. Foto: Imago

Articol de - Publicat sambata, 18 noiembrie 2023 22:15 / Actualizat sambata, 18 noiembrie 2023 22:59

Warren Zaire-Emery a fost inclus în echipa de start de selecționerul Didier Deschamps în meciul cu Gibraltar și a doborât recordul stabilit de Camavinga în 2020, 17 ani și 11 luni. Tânărul fotbalist a răsplătit încrederea antrenorului și a marcat pentru națională la doar câteva minute de la startul partidei.

Pușcaș ne trimite la EKG! Gol după ce comisese o mare eroare + moment emoționant cu Edi Iordănescu
ISRAEL - ROMÂNIA

Cel mai tânăr debutant al Franței din ultimii 100 de ani a marcat chiar în primele minute

În minutul 16, Zaire-Emery a marcat golul de 3-0 pentru naționala lui Deschamps. Acesta a înscris cu un șut din 6 metri, după ce Kingsley Coman l-a servit perfect.

Din păcate, Zaire-Emery s-a accidentat chiar la faza golului, fiind lovit de Santos la glezna dreaptă în momentul șutului.

Franța a defilat în grupa B

Franța și-a asigurat primul loc în grupa B, din preliminariile EURO 2024. „Cocoșii galici” se mai află în grupă cu Tările de Jos, Grecia, Irlanda și Gibraltar. În primele 7 partide (incluzând și meciul cu Gibraltar de astăzi), francezii au obținut maxim de puncte.

Cu calificarea la Europeanul din Germania asigurată, Franța mai are de disputat un singur meci în grupa de calificare, cel de pe terenul Greciei.

Clasamentul grupei G

Lovitură după lovitură pentru Real Madrid » Vedeta echipei, out pentru restul anului
REAL MADRID
Moment tulburător înainte de Israel - România » Ce s-a întâmplat pe banca gazdelor

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”