INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  SEMIFINALE

Leverkusen își salvează seria de invincibilitate în prelungiri și merge în finala Europa League! + Atalanta, recital cu Marseille

Articol de GSP - Publicat vineri, 10 mai 2024 00:06 / Actualizat vineri, 10 mai 2024 02:21

Bayer Leverkusen și Atalanta au obținut calificarea în finala Europa League, care se va juca la Dublin, pe 22 mai.

Bayer Leverkusen a trăit periculos în returul cu Roma, chiar dacă s-a impus în tur cu 2-0. Italienii conduceau în minutul 81 cu 2-0, după „dubla” reușită de Leandro Paredes. Totuși, noua campioană a Germaniei a profitat de autogolul lui Gianluca Mancini și a revenit în joc.

Moment istoric în cupele europene » Cum arată finala Conference League
Olympiacos - Aston Villa

Bayer Leverkusen - Atalanta e finala Europa League

Elevii lui De Rossi au fost la un pas să pună capăt seriei de invincibilitate a celor la Leverkusen, dar Stanisic l-a salvat pe Xabi Alonso în prelungirile partidei. A fost al 49-lea meci oficial la rând fără înfrângere pentru Bayer. Este un nou record de invincibilitate în istoria fotbalului european!

În cealaltă semifinală, cei de la Atalanta și-au arătat clasa încă din debutul partidei. Au trecut pe lângă gol după câteva minute de la start, prin De Keteleare, care l-a driblat pe portarul Lopez, dar a șutat în bară.

Au urmat apoi două ocazii mari ratate de vârful Scamacca. Deschiderea de scor a venit în minutul 30, când Lookmann a înscris cu un șut la colțul lung, expediat din marginea careului.

Ruggeri a marcat în minutul 52 golul care a dus-o pe Atalanta mai aproape de prima finală europeană din istoria clubului. Toure a marcat și el, în prelungiri, golul care a dat startul petrecerii la Bergamo.

FINAL. Bayer Leverkusen - AS Roma 2-2

Bayer Leverkusen - AS Roma, echipele de start:

Leverkusen: Kovar - Frimpong, Tapsoba, Tah, Hincapie - Xhaka, Palacios - Adli, Hofmann, Grimaldo - Hlozek
Rezerve: Hradecky, Lomb, Andrich, Arthur, Boniface, Iglesias, Kossounou, Puerta, Schick, Stanisic, Tella, Wirtz
Antrenor: Xabi Alonso

Roma: Svilar - Spinazzola, Mancini, Ndicka, Angelino - Pellegrini, Paredes, Cristante - Azmoun, Lukaku, El Shaarawy
Rezerve: Patricio, Abraham, Aouar, Baldanzi, Bove, Celik, Dybala, Karsdorp, Llorente, Sanches, Smalling, Zalewski
Antrenor: Daniele De Rossi

FINAL. Atalanta - Marseille 3-0

Atalanta - Marseille, echipele de start:

Atalanta: Musso - de Roon, Hien, Djimsiti - Zappacosta, Koopmeiners, Ederson, Ruggeri - De Ketelaere, Scamacca, Lookman
Rezerve: Carnesecchi, Rossi, Adopo, Bakker, Bonfanti, Comi, Hateboer, Miranchuk, Palestra, Pasalic, Scalvini, E. Toure
Antrenor: Gian Piero Gasperini

Marseille: Lopez - Mbemba, Gigot, Balerdi, Merlin - Clauss, Veretout, Kondogbia - Ndiaye, Aubameyang, Harit
Rezerve: Blanco, Ngapandouetnbu, J. Correa, Doau, Lafont, Luis Henrique, Meite, Moumbagna, H. Murillo, Ounahi, Sarr, Soglo