INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AZERBAIDJAN

Mutu a comis-o la primul meci din Azerbaidjan! Nu se mai întâmplase asta din aprilie 2017

Neftchi Baku, gruparea preluată vara aceasta de Adrian Mutu (44 de ani), a fost învinsă de Kapaz, scor 0-1, în prima rundă a noului sezon din Azerbaidjan.

Articol de - Publicat duminica, 06 august 2023 19:40 / Actualizat duminica, 06 august 2023 19:40

Adrian Mutu a început bine mandatul pe banca lui Neftchi, o calificare în turul III preliminar din Conference League, 4-2 la general împotriva bosniacilor de la Zeljeznicar.

Adrian Mutu, eșec în prima etapă din Azerbaidjan

„Briliantul” n-a avut același succes și în competiția internă. Formația din Baku a fost învinsă în prima rundă, în deplasarea de la Kapaz. Unicul gol a fost marcat de Mate Kvirkvia, din penalty, în minutul 44.

Yuri și Mark Tamas, fotbaliștii aduși de la CFR Cluj, respectiv Sepsi, au fost integraliști în defensiva lui Mutu.

Pentru Neftchi eșecul este unul dureros. Kapaz nu o mai învinsese din aprilie 2017. Formația cu un lot cotat la 2,48 milioane de euro pe Transfermarkt a încheiat sezonul precedent pe antepenultimul loc în prima ligă.

Știam că vom fi obosiți astăzi, am jucat la doar trei zile distanță după meciul din Europa. Cred că ne-am creat o ocazie bună în prima repriză, dar am comis o eroare mare care a dus la penalty-ul lor. Nu meritam să pierdem azi. Ai nevoie de un lot numeros pentru a juca pe ambele planuri, în campionat și Conference League. Asta e situația
- Adrian Mutu

Următoarea adversară a lui Neftchi va fi una de top. Pe Adrian Mutu îl așteaptă în preliminariile Conference League un duel cu Beșiktaș Istanbul, locul 3 în ultima ediție din prima ligă turcă. Turcii i-au eliminat pe albanezii de la Tirana. Beșiktaș s-a impus cu 2-0, după 3-1 în tur.

Șoc la Mondialul feminin! SUA ratează pentru prima dată podiumul » Înfrângere dramatică la penalty-uri cu Suedia! VAR a validat un gol incredibil