INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  COREEA DE SUD

Dan Petrescu a pierdut în Coreea de Sud și e la 19 puncte distanță de lider

Jeonbuk, echipa antrenată de Dan Petrescu (55 de ani), a pierdut în runda #27 din Coreea de Sud, 0-1 pe terenul liderului Ulsan Hyundai.

Articol de - Publicat sambata, 19 august 2023 16:24 / Actualizat sambata, 19 august 2023 16:37

Singurul gol al meciului a fost marcat de Won-Sang Um în minutul 72. Nana Boateng, mijlocașul transferat de la CFR Cluj, a fost integralist la Jeonbuk.

„Am avut ghinion în repriza a doua, un egal ar fi fost mai echitabil. Dar e fotbal, și poți pierde. Dacă am fi profitat de cele două șanse din prima repriză, am fi condus cu 2-0. Dacă nu marchezi când ai ocazia, fotbalul te pedepsește.

Nivelul jucătorilor de la Jeonbuk a crescut, în comparație cu începutul meu aici”, a declarat Dan Petrescu la finalul partidei.

Olăroiu și Rădoi, debut cu dreptul în noul sezon » Thriller cu 7 goluri pentru echipa lui „Oli”
EMIRATELE ARABE UNITE

Dan Petrescu e pe podium cu Jeonbuk, dar la 19 puncte de lider

Jeonbuk se clasează pe locul 3 acum, la 5 puncte distanță de ocupanta locului secund, Pohang, care are și un meci mai puțin disputat, și la 19 lungimi în urma liderului Ulsan Hyundai.

Etapa viitoare, Jeonbuk primește vizita celor de la Daejeon.

Dan Petrescu n-a mai câștigat în Coreea de Sud de la începutul lunii august, 2-0 cu Incheon.

Mai multe articole din fotbalul internațional:

Încă un club din Serie A îl vrea pe Dennis Man! Culisele negocierilor cu Parma
PARMA
Iată primul gol al lui Harry Kane la Bayern » Bundesliga a început cu un recital dat de campioană