INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  QATAR

VIDEO Alibec, debut în Qatar la nici 24h de la transfer » Echipa românului a fost spulberată

Articol de - Publicat miercuri, 16 august 2023 21:15 / Actualizat miercuri, 16 august 2023 21:47

Denis Alibec (32 de ani) a debutat la Muaither, a doua zi după ce a fost prezentat oficial de echipa qatareză.

Muaither a pierdut în prima etapă de campionat, 0-3 în deplasare cu Al-Wakra. Denis a început meciul pe bancă și a intrat în minutul 67, când adversarii conduceau deja cu 2-0.

Concluziile lui Gică Hagi după Flora Tallinn - Farul: „Cel mai greu a fost să motivez echipa!” » Ce l-a bucurat cel mai tare
Flora Tallinn - Farul 0-2 (0-5 la general)

Alibec, debut cu ghinion la Muaither

În ziua în care Farul a câștigat cu Flora Tallinn, 2-0, și s-a calificat cu 5-0 la general în play-off-ul Conference League, Alibec a jucat primul meci la noua echipă.

Nu a mai avut cum să o ajute pe Muaither să evite înfrângerea, care era condusă cu două goluri în momentul în care românul a intrat pe teren. Benyettou a deschis scorul în minutul 45, cu poarta goală, după ce portarul lui Muaither a respins greșit, apoi a alunecat.

Assal a dus scorul la 2-0 în prelungirile primei reprize, cu un șut în vinclu din careu, deupă o pasă din flancul stâng. El a reușit „dubla” după ce portarul echipei lui Alibec a făcut o nouă gafă și l-a lăsat singur cu poarta goală.