INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EAU

Daniel Isăilă, numit antrenorul lunii în Emirate » Bani Yas a pierdut primul loc în campionat

Daniel Isăilă // foto: Facebook @ Baniyas Club

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 aprilie 2021 14:08 / Actualizat duminica, 04 aprilie 2021 14:35

Daniel Isăilă (48 de ani) a fost ales antrenorul lunii martie în Emiratele Arabe Unite. Bani Yas, echipa românului, a remizat în deplasare cu Al Sharjah în etapa din acest weekend, scor 1-1, și a căzut pe 2 în campionatul din EAU.

Daniel Isăilă a fost ales antrenorul lunii martie în Emirate, după ce a dus-o pe Bani Yas pe prima poziție în campionat. Tehnicianul român i-a depășit pe Mahdi Ali, antrenorul de la Shabab Dubai, și Pedro Emanuel, antrenorul celor de la Al-Ain. Premiul reprezintă încununarea unei luni incredibile pentru Isăilă, în care echipa sa a câștigat toate cele 4 meciuri jucate.

Bani Yas, remiză cu Al Sharjah

Din păcate însă, Bani Yas a pierdut fotoliul de lider în primul meci jucat în aprilie. Echipa antrenorului român a deschis scorul în minutul 23 cu Al-Sharjah, prin mijlocașul Joao Pedro, care a transformat un penalty. Egalarea a venit în minutul 41, Caio fiind autorului singurul gol reușit de gazde.

Meciul a fost echilibrat până la final, cu ocazii de ambele părți, iar Bani Yas a fost aproape de a pleca de la Sharjah fără puncte, după ce gazdele au înscris în minutele de prelungire. Din fericire pentru Daniel Isăilă, golul a fost anulat cu ajutorul video-arbitrajului, pe motiv de ofsaid.

Bani Yas și Daniel Isăilă, aproape de titlu

Cu 3 etape înainte de finalul sezonului, Bani Yas are 49 de puncte, unul sub Al-Jazira. Etapa următoare, echipa lui Daniel Isăilă va juca „acasă” cu Al-Ahli Dubai, ocupanta locului 3, în timp ce Al-Jazira are o deplasare aparent facilă pentru un meci cu Ajman, locul 12 (din 14).

Bani Yas nu a câștigat vreodată titlul în Emirate. Așadar, câștigarea campionatului ar reprezenta o performanță incredibilă pentru micuța echipă din Abu Dhabi, la fix 40 de ani de la fondarea clubului.

3 româniare Daniel Isăilă ca asistenți la clubul din Abu Dhabi: Dumitru Stangaciu, Gabriel Kajcsa si Marian Ungureanu