INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Aberdeen - Rangers 1-2 » Ce notă a primit Ianis Hagi, titular astăzi

Ianis Hagi, în Aberdeen - Rangers 1-2 // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 ianuarie 2021 17:00 / Actualizat duminica, 10 ianuarie 2021 19:47

Rangers a ajuns la a 15-a victorie consecutivă în campionat, după 2-1 pe terenul lui Aberdeen. Ianis Hagi (22 de ani) a fost titular și schimbat în minutul 82.

Trupa lui Steven Gerrard, cu Ianis Hagi pe teren, a obținut o victorie importantă, pe terenul echipei de pe locul 3 din Scoția. Rangers a deschis scorul în minutul 32 prin Alfredo Morelos, care a șutat din întoarcere, din interiorul careului. Golul columbianului a venit după ce Aberdeen a rămas în inferioritate numerică, ca urmare a cartonașului roșu primit de Hedges. Rangers a ratat și un penalty înainte de primul gol, prin James Tavernier.

Morelos a dus scorul la 2-0 în repriza secundă, în minutul 50, iar scorul final a fost stabilit de Kennedy în minutul 67, care s-a aflat la capătul unui atac tăios al lui Aberdeen.

Ianis Hagi, titular la Rangers, dar fără reușite

Ianis Hagi nu a fost implicat în vreuna dintre reușite și nu a ieșit în evidență în cele 82 de minute petrecute pe teren. Mijlocașul român a fost singurul jucător schimbat de Steven Gerrard.

Pentru prestația de astăzi, Ianis Hagi a primit nota 7 din partea publicației locale Glasgow Live. Doar James Tavernier (care a ratat un penalty) și Joe Aribo au primit mai puțin, 6.

„Înapoi în echipa de start, Ianis a fost foarte implicat în prima parte. Prestație ștearsă în a doua repriză, dar un alt joc bun per total”, au scris scoțienii.

4 goluri și 9 pase decisiveare Ianis Hagi în acest sezon pentru Rangers, în 28 de meciuri

Rangers ocupă prima poziție în campionat, cu 65 de puncte adunate în 23 de meciuri. Pe doi se află Celtic, cu 43 de puncte și 4 meciuri în minus față de Rangers.

Aberdeen - Rangers 1-2

• Au marcat: Kennedy 67 / Morelos 33, 50
  • min. 82: Ianis Hagi, înlocuit cu Zungu. Este prima schimbare efectuată de Steven Gerrard.
  • min. 67: GOL ABERDEEN! Kennedy șutează din prima de la 16 metri și în prinde pe contre-pied pe portarul
  • min. 50: GOL RANGERS! Morelos primește mingea după o deviere a lui Ryan Kent și marchează, cu piciorul drept, din interiorul careului de 16 metri.
  • min. 33: GOL RANGERS! Morelos preia mingea la 12 metri de poartă și șutează la colțul lung, din întoarcere.
Morelos, autorul unei „duble” // foto: Twitter @ RangersFC
  • James Tavernier șutează pe lângă poartă din penalty!
  • min. 26: Cartonaș roșu pentru Hedges, care l-a împiedicat pe Morelos în careul lui Aberdeen. Penalty pentru Rangers!
  • min. 23: Ocazie imensă pentru Rangers. Ryan Kent a avut un șut respins de Jonathan Haze din fața porții goale;

Aberdeen - Rangers, echipe de start:

ABERDEEN (4-3-3): 1. Lewis - 4. Considine, 3. Hoban, 14. Taylor, 17 Hayes - 11. Hedges, 24. Campbell, 19. Ferguson - 15. Wright, 9. Main, 16. Cosgrove
Antrenor: Derek McInnes

RANGERS (4-3-3): 1. McGregor - 2. Tavernier, 6. Goldson, 26. Balogun, 31. Barisic - 17. Aribo, 10. Davis, 18. Kamara - 7. Ianis Hagi, 20. Morelos, 14. Kent
Antrenor: Steven Gerrard

VIDEO. Vasile Maftei, despre Ianis Hagi: „Dacă nu-l chema Hagi, era un jucător mult mai bun!”

Citește mai multe știri despre stranieri:

Costel Pantilimon este titular la Denizlispor, dar abia așteaptă să plece! Și-a reclamat clubul la FIFA

Marius Șumudică, dezlănțuit la adresa conducerii după înfrângerea cu Sivasspor: „Nu pot lucra cu persoane care nu mă respectă! Totul e o minciună. O s-o sun pe soţia mea să-mi trimită bani”

Ultrașii FCSB știu numele fotbaliștilor cu care negociază Becali și exultă: „5 ani nu ne bate nimeni!”
Ironia supremă! Neymar a dat tonul la scandarea de coșmar pentru Ronaldo, în timp ce lusitanul plângea pe gazon