INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  COREEA DE SUD

VIDEO + FOTO Dan Petrescu, pas greșit în Coreea de Sud » Jeonbuk a remizat cu ultima clasată + Ratarea care l-a uimit pe „Bursuc”

Formația Jeonbuk Hyundai Motors, pregătită de Dan Petrescu (55 de ani), a remizat, pe teren propriu, scor 1-1, cu Suwon Bluewings, echipă care ocupă ultimul loc al clasamentului, într-o partidă din runda cu numărul 26 din prima ligă sud-coreeană.

Articol de - Publicat sambata, 12 august 2023 17:39 / Actualizat sambata, 12 august 2023 17:47

Pas greșit pentru Dan Petrescu și Jeonbuk Hyundai Motors în prima ligă din campionatul Coreei de Sud. Formația pregătită de „Bursuc” nu s-a putut impune în fața lui Suwon Bluewings, „lanterna roșie” a clasamentului. Cele două au remizat într-un meci jucat astăzi, de la 13:00, ora României.

Arsenal - Nottingham Forest 2-1 » Răspuns de la distanță pentru City! „Tunarii” câștigă pe Emirates în ciuda sperieturii din final
ARSENAL - NOTTINGHAM FOREST 2-1

VIDEO. Jeonbuk Hyundai Motors, formația lui Dan Petrescu, doar remiză cu Suwon Bluewings

Suwon Bluewings a deschis scorul în minutul 31, când Han Hogang, stoperul oaspeților, s-a înălțat peste defensiva lui Jenobuk și a trimis mingea cu capul în plasă., din lovitură de la colțul terenului.

Jeonbuk a lovit bara în minutul 44. Nana Boateng, fostul mijlocaș de la CFR Cluj, a trimis excelent o minge peste apărarea lui Suwon Bluewings. Seung-Ho Paik a preluat mingea și a șutat la poartă.

Mingea a lovit bara dreaptă a lui Suwon Bluewings. Imediat după aceea, camerele TV l-au surprins pe Dan Petrescu punându-și mâinile în cap. Antrenorul s-a pus și în genunchi, complet uimit de ratarea elevului lui.

În minutul 65, Jeonbuk a trecut pe lângă egalare. Tae-Wook Jeong a reluat cu capul în bară, balonul a ajuns la Rafa Silva, fotbalist care a trimis slab, din doi metri, în portarul lui Suwon Bluewings.

Mingea a sărit la picioarele lui Kyo-Won Han, iar atacantul lui Jenobuk nu a iertat. A trimis balonul în vinclul stâng și a reușit egalarea.

În minutul 90+7, Jeonbuk a rămas în inferioritate numerică, după ce Hong Jeong-Ho a văzut al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Jeonbuk ocupă locul 3 în clasamentul primei ligi din Coreea de Sud, cu 41 de puncte adunate în 26 de partide. Pentru formația lui Dan Petrescu urmează deplasarea de pe terenul liderului Ulsan Hyundai, de pe 19 august.