INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  REPUBLICA CEHĂ

VIDEO Nicolae Stanciu, assist de peste 50 de metri pentru Slavia Praga: „Superb!”. Lăudat de antrenor

Nicolae Stanciu, la minge // foto: Twitter @ SK Slavia Praga

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 decembrie 2020 22:48 / Actualizat duminica, 20 decembrie 2020 23:24

Nicolae Stanciu (27 de ani) a contribuit decisiv la victoria echipei sale, Slavia Praga, cu Bohemians, scor 2-1.

Mijlocașul român a oferit pasa decisivă la primul gol, reușit de Abdallah Sima în minutul 7. Stanciu a pasat în diagonală din propriu teren, de la aproximativ 10 metri de centrul terenului, iar balonul l-a găsit pe Abdallah Sima tocmai în careul advers. Tânărul senegalez, în vârstă de doar 19 ani, a reluat din prima, iar mingea a trecut pe lângă brațele portarului advers.

VIDEO cu golul AICI

„Faza superbă a lui Nico Stanciu l-a lăsat pe Abdallaha Sima singur”, au scris cei de la Slavia Praga pe Twitter.

Nicolae Stanciu, lăudat de antrenorul său

Slavia și-a majorat avantajul în minutul 66, prin Provod, iar oaspeții au reușit golul de onoare 2 minute mai târziu, prin Hronek. Stanciu a fost schimbat în minutul 77, iar la finalul meciului antrenorul Slaviei a lăudat creativitatea de care mijlocașul român a dat dovadă.

„Nico a mai oferit câteva goluri pe tavă. Dacă am fi fructificat acele pase, ar fi avut 3 assisturi astăzi. Cât a fost pe teren, a fost miezul ocaziilor noastre. Este foarte bun la ultima pasă, dar încă își poate îmbunătăți jocul în alte aspecte”, a declarat după meci antrenorul Jindrich Trpisovsky.

După 12 etape, Slavia Praga ocupă primul loc în Republica Cehă, cu 32 de puncte. Pe 2 se află rivala din oraș, Sparta, cu 5 puncte în minus.