INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CEHIA

VIDEO Băluță a înscris pentru Slavia Praga în campionat » Echipa fostului fotbalist din Bănie e lider în Cehia

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 octombrie 2018 20:54

Alexandru Băluță, 25 de ani, mijlocașul Slaviei Praga, a reușit azi al doilea său gol în campionat în acest sezon. Românul a punctat în victoria categorică reușită de Slavia pe teren propriu cu Pribram, scor 4-1.

În minutul 32, Băluță a dus scorul la 2-1. Lansat ideal, acesta a rămas singurul cu portarul și a finalizt cu sânge rece. Boril, în minutul 13, Frydrych, în minutul 32, și Stoch, în minutul 75, au fost ceilalți marcatori ai Slaviei Praga. Pentru oaspeți a punctat Rezek, în minutul 15.

Grație victoriei, Slavia Praga a revenit pe primul loc în Cehia, echipa românului având 27 de puncte. Viktoria Plzen e pe 2, cu același număr de puncte, în timp ce Sparta Praga, formația lui Niță, Vătăjelu, Chipciu și Stanciu, e pe 3, cu 23 de puncte.

Vezi și:  Adi Petre merge perfect în campionatul Danemarcei! A marcat din nou și vine cu moralul ridicat la naționala U21