SPORTURI  »  ALTELE  »  CE DE NATAȚIE JUNIORI

FOTO România a încheiat în forță Europenele de juniori de la Otopeni » David Popovici, a patra medalie de aur! + Vlad Stancu a prins argintul în finala de la 400 de metri liber

Campionatele Europene de natație la juniori, desfășurate la Otopeni, au ajuns în ultima zi. David Popovici (17 ani) a cucerit aurul la 100 de metri liber. Vlad Stancu (16 ani) a împărțit argintul în proba de 400 metri liber. // FOTO: Cristi Preda +23   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 iulie 2022 18:52 / Actualizat duminica, 10 iulie 2022 22:38

Campionatele Europene de natație la juniori, desfășurate la Otopeni, au ajuns în ultima zi. Sportivii români și-au încheiat oficial parcursul. David Popovici (17 ani) a cucerit aurul la 100 de metri liber. Vlad Stancu (16 ani) a împărțit argintul în proba de 400 metri liber.

România a încheiat pe locul 3 în clasamentul pe medalii, după Ungaria și Polonia. Sportivii „tricolori” au obținut 5 medalii de aur și una de argint. Maghiarii au avut 6 de aur, 5 de argint și 3 de bronz, iar polonezii 5 de aur, 4 de argint și 7 de bronz.

România, locul 3 în clasamentul medaliilor la Europenele de la Otopeni » David Popovici, MVP-ul competiției
CE natație

Vlad Stancu, argint la 400 de metri liber

Vlad Stancu (16 ani) a luat medalie de argint în proba de 400 de metri liber! A încheiat cursa în 3:50.61, la egalitate perfectă cu polonezul Krzysztof Chmielewski, alături de care a împărțit locul doi. Aurul a fost adjudecat de italianul Lorenzo Galossi.

+19 FOTO

Vlad Stancu a început finala într-un ritm mai slab. La jumătatea cursei ocupa doar locul 7. A avut un sprint extraordinar, s-a întins fantastic în ultima secundă și a încheiat în același timp cu Krzysztof Chmielewski.

Pentru Stancu este a patra medalie la acest Campionat European. Are aur la 1.500 de metri liber, aur în ștafeta de 4X100 metri liber masculin și argint la 800 de metri liber.

9 medaliia obținut România la Campioantele Europene de juniori: 5 de aur și 4 de argint

David Popovici, aur și la 100 de metri liber

David Popovici (17 ani) a cucerit medalia de aur în proba de 100 metri liber. Înotătorul legitimat la CS Dinamo a încheiat cursa în 47,69 secunde. Podiumul a fost complet de englezul Jacob Whittle și cipriotul Nikolas Antoniou.

David Popovici mai are patru medalii la actuala ediție. A luat aurul la 200 de metri liber, aurul la 50 de metri liber, aurul în ștafeta masculină de 4x100 de metri liber și argintul în ștafeta mixtă de 4X100 metri liber.

România mai are o șansă la medalie de la ora 18:38, când Vlad Stancu va concura în proba de 400 de metri liber. Stelistul are aur la 1.500 de metri și argint la 800 de metri liber.

UPDATE, ora 12:00 - Ștafeta de 4x100m mixt feminin a României, rezervă în finală

Ștafeta de 4x100m mixt feminin a României este rezervă la finala de diseară programată la 18:47. În serii, fetele noastre au încheiat cursa cu timpul de 4:17.58 minute. Ștafeta României a fost alcătuită din:

• Aissia Claudia Prisecariu
  • Brigitta Vass
  • Eva Maria Paraschiv
  • Irina Ana Preda

UPDATE, ora 11:20 - Vlad Stancu, în finală la 400m liber!

Vlad Stancu, 16 ani, s-a calificat în această dimineața în finala probei de 400m liber cu al 4-lea timp, 3:54.96 minute. Finala va avea loc diseară, de la ora 18:38.

Ștefan Andrei Vasilescu, Vlad Ștefan Mihalache și Nandor Nagy s-au oprit în serii în această probă. Timpii lor:

• Ștefan Andrei Vasilescu – 4:06.33 minute
  • Vlad Ștefan Mihalache – 4:06.86 minute
  • Nandor Nagy – 4:07.62 minute

La 400m liber feminin, Rebecca Aimee Diaconescu s-a retras în dimineața cursei.

Programul zilei a șasea, sesiunea de dimineață:

• 10:00 - 400 m liber feminin;
  • 10:29 - 400 m liber masculin;
  • 11:02 - ștafetă 4x100 m mixt feminin;
  • 11:16 - ștafetă 4x100 m mixt masculin.

Programul sportivilor români:

• 10:00 - 400 m liber feminin – Rebecca Aimee Diaconescu;
  • 10:29 - 400 m liber masculin – Nandor Nagy, Vlad Ștefan Mihalache, Ștefan Andrei Vasilescu, Vlad Stancu;
  • 11:02 - ștafetă 4x100 m mixt feminin – România (Aissia Claudia Prisecariu, Brigitta Vass, Eva Maria Paraschiv, Irina Ana Preda);

7 medalii a obținut România la Europenele de juniori până acum:

4 de aur: Vlad Stancu (1500m liber), David Popovici (50m liber, 200m liber), ştafeta masculină 4x100m liber (David Popovici, Vlad Stancu, Ştefan Cozma şi Patrick Sebastian Dinu)

• 3 de argint: Vlad Stancu (800m liber), Bianca Costea (50m liber), ştafeta mixtă de 4x100m liber (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu)
Ziua 5 a Europenelor de juniori de la Otopeni » Vlad Stancu, argint la 800m liber! + David Popovici, de neoprit
ÎNOT
Ziua a 4-a la Europenele de juniori de la Otopeni » Încă o medalie de AUR pentru fenomenul David Popovici!
CE JUNIORI NATAȚIE

Șoc la Dinamo: a plecat cel mai valoros jucător din lot!
„Foarte important de observat!”  » Florin Răducioiu, blocat după primul meci la EURO 2024: „Au fost «ASFALTAȚI»!”
Euro 2024
„Foarte important de observat!” » Florin Răducioiu, blocat după primul meci la EURO 2024: „Au fost «ASFALTAȚI»!”

„Scaunul dentistului din Hong Kong!” » Momentul NEBUN cu Paul Gascoigne la Euro 1996: „Păcat că era glucoză în sticlă, nu gin ...”

Leonard Doroftei despre averea strânsă: „M-au vândut în Canada. Aveam de toate, dar nu aveam nimic”