SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO + FOTO CSM București a condus cu 9 goluri, dar a tremurat în fața lui Odense » Neagu și Glauser, prestații entuziasmante la debutul în noua ediție de Liga Campionilor

Articol de , , - Publicat sambata, 09 septembrie 2023 20:01 / Actualizat sambata, 09 septembrie 2023 20:41

CSM București le-a învins pe danezele de la Odense, scor 28-24, în prima rundă a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București nu concepe ratarea încă unui Final Four în Liga Campionilor. Adi Vasile a primit toate transferurile dorite, inclusiv în postul deficitar, cel de inter dreapta. Laura Flippes și Monika Kobylinska au avut un impact imediat.

Edi, așa vrei să ne duci la Euro? România, cu 50.000 de fani în spate, a marcat un gol norocos, apoi a fost băgată în corzi de Israel
ROMÂNIA - ISRAEL 1-1

„Tigroaicele” au început cu un test complicat. Odense, vicecampioana Danemarcei, a reușit mutarea verii în handbalul feminin. L-a „furat” pe Ole Gustav Gjekstad, antrenorul norvegian care a adus ultimele 3 trofee ale Ligii la Kristiansand.

CSM București, start entuziasmant în Liga Campionilor

Partida din Polivalentă a început fulminant. Neagu și Pintea au făcut legea în ofensivă, iar Laura Glauser contribuit cu parade de excepție. După 5 minute, CSM București conducea cu 5-0, iar Gjekstad era obligat să ceară time-out.

Glauser, cu un rol mai important decât stagiunea trecută, a continaut să facă minuni. A parat 10 aruncări doar în prima repriză și a contribuit la un avans liniștitor după primele 30 de minute, scor 16-10.

+7 FOTO

Neagu și Glauser au salvat-o pe CSM București

Elevele lui Adi Vasile nu au putut păstra ritmul din prima parte. Danezele s-au apropiat la un singur gol când mai erau de jucat 5 minute. A fost momentul în care Neagu și Glauser au luat jocul pe cont propriu. Cristina a transformat un 7 metri și a avut o aruncare perfectă, în vinclu, iar portărița din Franța a scos cu piciorul două mingi.

Emilie Arntzen a avut și ea două momente de sclipire, suficiente pentru un final relaxat, cu cei 3.000 de spectatori în picioare.

Golurile lui CSM București au fost marcate de: Neagu (8), Pintea (7), Zaadi (4), Arntzen (3), Kobylinska (2), Ostergaard (2), Flippes (1), Dindiligan (1).

CSM București și Odense fac parte din grupa A, alături de: Gyor, Brest, Bietigheim, Buducnost, Savehof și Debrecen.

FINAL. CSM București - Odense 28-24

min. 59: Emilie Hegh Arntzen, două goluri consecutive, ambele cu aruncări de la mare distanță. 28-23
min. 57: Neagu înscrie de la 7 metri, Glauser apără! 25-23
min. 55: Neagu ratează, Odense înscrie. Finalul de meci va fi unul palpitant. 24-23
min. 54: Adi Vasile cere timp de odihnă. 24-21
min. 52: Crina Pintea își face treaba pe pivot. 24-19
min. 46: Glauser are un nou reflex bun. Odense s-ar fi putut apropia și mai mult. 20-17
min. 42: Glauser revine la forma din prima repriză! 20-15
min. 40: Zaadi depășește două adversare. Deși e trasă de braț, înscrie. Prima eliminare în tabăra lui Odense. 19-14

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din CSM București - Odense, Liga Campionilor la handbal feminin

+7 FOTO

min. 32: Odense are un parțial de 5-0. 16-12
A început repriza secundă!

Cum vede presa internațională eșecul usturător suferit de România contra Irlandei » Marile publicații ale Europei au fost pe fază: „I-au distrus!”
CUPA MONDIALĂ

CSM București conduce cu 16-10 la pauză!
min. 30: Senzațional! Glauser blochează încă o aruncare de la 7 metri. 16-10
min. 29: A 8-a paradă a Laurei Glauser. CSM joacă în inferioritate. 16-10
min. 27: Glauser apără o aruncare de la 7 metri, dar danezele recuperează și înscriu. 16-8
min. 19: Cristina Neagu se înalță superb la două acțiuni consecutive. Aruncări de o precizie chirurgicală! 15-7
min. 13: Zaadi recuperează o minge în propria jumătate, pleacă pe contraatac și înscrie. 12-6
min. 12: Cristina Neagu trimite în bară dintr-o aruncare de la 7 metri. 10-5
min. 7: CSM București are, în sfârșit, și inter dreapta! Kobylinska înscrie spectaculos. 6-2
min. 5: Cristina Neagu aruncă direct în vinclu! Odense ia time-out. 5-0
min. 4: Start senzațional pentru CSM București! Crina Pintea, încă o dată de neoprit. 4-0
min. 2: Glauser are o primă intervenție bună. Crina Pintea e angajată ideal de Neagu și deschide scorul. 1-0

VIDEO. CSM București, încurajată de aproximativ de 3.000 de spectatori în sala Polivalentă

A început partida din sala Polivalentă! Aproximativ 3.000 de spectatori asistă la meci.

România și-a aflat adversara din sferturile Campionatului European de volei masculin! Când se joacă meciul
ROMÂNIA, ÎN SFERTURI LA EURO

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”