SPORTURI  »  HANDBAL  »  ROMÂNIA

Danemarca, adversara României din următorul meci, și-a asigurat prezența în grupele principale după ce a trecut categoric de Chile

Anna Kristensen a fost declarată MVP-ul meciului cu Chile FOTO Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 23:41 / Actualizat luni, 04 decembrie 2023 09:49

Danemarca a trecut de Chile cu 46-11, înregistrând un record în privința numărului de goluri marcate de echipa nordică la o ediție de Campionat Mondial.

• Grație victoriei de astăzi, 37-28 cu Serbia,  România s-a calificat în a treia grupă principală, unde i se vor alătura două echipe din actuala grupă, cel mai probabil Danemarca și Serbia, plus primele 3 clasate din grupa F. Două dintre acestea sunt deja cunoscute, Germania și Polonia. A treia va fi stabilită de duelul Japonia - Iran, programat luni.
  • În grupa principală, România va juca 3 meciuri, împotriva echipelor din grupa F (Germania, Polonia și Japonia / Iran). Echipele intră în grupa principală cu punctele acumulate până acum în fața celorlalte echipe calificate. În cazul României, vorbim despre punctele obținute cu Serbia și Danemarca, momentan două.
  • Meciul cu Danemarca, ultimul pentru România în grupa preliminară, va avea loc pe marți, 5 decembrie, ora 21:30.

Danezele s-au încălzit pentru meciul de marți cu România, trecând de Chile cu 46-11. Chiar dacă nu au început prea bine, echipa antrenată de Jesper Jensen a reușit să facă spectacol pentru fanii săi. Nu s-a pus niciodată problema învingătoarei, iar Danemarca a marcat cele mai multe goluri la o ediție a Campionatului Mondial. Referința era un meci împotriva Chinei, disputat în 2013, când danezele au înregistrat 44 de reușite.

După ce a debutat greu cu Serbia și s-a antrenat cu Chile, Danemarca se va afla față în față cu România, echipa câștigătoare urmând să meargă în grupele principale cu maximum de puncte. Formația daneză este pe primul loc în grupa E grație golaverajului.

Danemarca a câștigat clar ultimele meciuri

Cele mai recente întâlniri între cele două naționale au avut loc în preliminariile Campionatului European 2022, danezele impunându-se în ambele partide disputate în 2022 cu 32-27 și 35-28.

La un Campionat Mondial, cele două reprezentative nu s-au mai întâlnit din 2015, atunci „tricolorele” s-au impus cu 31-30 după prelungiri, cucerind atunci bronzul. Ultima victorie a României în fața Danemarcei datează din 2016 de la turneul preolimpic, partidă câștigată atunci cu 32-25.

Eliza Buceschi, MVP-ul României în victoria extraordinară cu Serbia: „Am vrut să le luăm tare din primul minut”
ROMÂNIA - SERBIA 37-28
România - Serbia 37-28 » Calificare en-fanfare în grupa principală la Mondial! Urmează duelul de foc cu Danemarca