SPORTURI  »  HANDBAL  »  KOSOVO - ROMÂNIA 23-23

Kosovo - România 23-23. Inexplicabil! „Tricolorii” ratează victoria la Pristina, după ce au condus clar la pauză

România vrea calificarea la European

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 martie 2021 22:00 / Actualizat miercuri, 10 martie 2021 22:12

Naționala de handbal masculin a României a ratat incredibil victoria în Kosovo, într-un meci din preliminariile pentru Europeanul din 2022. „Tricolorii” au avut un avantaj de 5 goluri la pauză, dar au făcut o repriză secundă groaznică și au obținut doar un egal la Pristina, 23-23.

• Returul confruntării România - Kosovo va avea loc duminică, la București, de la ora 17:55. Suntem obligați să învingem pentru a rămâne în cărțile calificării!

România avea nevoie de victorie în Kosovo pentru a lua o opțiune serioasă pentru calificarea la Europeanul de anul viitor. Iar calculele hârtiei păreau că vor fi respectate în deplasarea din Kosovo. Elevii lui Rareș Fortuneanu au făcut o primă repriză extrem de solidă și au intrat la cabine cu un avantaj de cinci goluri, 14-9.

Kosovo - România 23-23. „Tricolorii” s-au prăbușit după pauză

Nimic nu anticipa prăbușirea inexplicabilă care a pus stăpânire pe jocul naționalei în repriza secundă. Din masculii alfa ai partidei, jucătorii noștri au devenit ezitanți, inexacți și precipitați, lăsându-i pe adversarii din Kosovo să preia frâiele jocului. Naționala kosovară a fugit după egalare, pe care a și obținut-o în ultimele minute ale partidei. Românii chiar au fost conduși cu 23-22, dar și-au salvat onoarea în final și au plecat cu un punct de la Pristina.

România, 12 campanii consecutive fără calificare

România nu s-a mai calificat la un turneu final continental din 1996, ratând de atunci 12 campanii de calificare. Acum, e o șansă imensă după ce România a învins Muntenegru, principala contracandidată la locul 2 în grupă, în meciul tur, cu 36-27. Suedia are maximum de puncte după ce a învins-o cu 27-24 pe Muntenegru.

Clasament Grupa 8:

• * primele două echipe din grupă și cele mai bune patru locuri 3 se califică la turneul final!

VIDEO Ce l-a deranjat pe Dan Savenco la Federația Româna de Handbal: „Mă așteptam la măcar un telefon”

EXCLUSIV Adi Vasile a anunțat lotul pentru turneul preolimpic: 5 jucătoare revin la națională

Surpriza sezonului în Liga Florilor! CSM București, pas greșit în campionat cu ultima clasată

EXCLUSIV Fostul „secund” al naționalei despre cum a făcut CSM București diferența cu SCM Rm. Vâlcea: „Acolo le-au măcinat!”

FCSB se întoarce oficial pe Ghencea! Mihai Stoica a făcut anunțul: „Da, sigur! Pe 6 iulie vom juca acolo”

FCSB poate pierde „un jucător excepțional” » Au început negocierile: „E diferență mare între ce solicită și ce e dispus Gigi să ofere!”