SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

SCM RÂMNICU VÂLCEA - GYOR // Ce iureș o să fie! Unguroaicele vin în România cu toate vedetele

Articol de - Publicat miercuri, 05 februarie 2020 13:58

Campioana Europei, Gyor Audi ETO va veni pentru partida de la Rm. Vâlcea, de sâmbătă, cu cel mai bun lot pe care-l are acum la dispoziție antrenorul Danyi Gabor.

Unguroaicele au jucat marți seara într-un meci din etapa a 15-a a ligii maghiare cu ultima clasată, Szent Istvan, și au câștigat cu 47-23. Portarul Kari Grimsbo a revenit la Gyor după o accidentare și a apărat 10 minute poarta campioanei.

Stine Oftedal, o altă norvegiancă, a fost MVP-ul partidei, reușind să puncteze de 10 ori în poarta gazdelor. De altfel, cu excepția Katarinei Bulatovici, toate jucătoarele Gyorului și-au trecut numele pe lista marcatoarelor.

Evidențiate au mai fost portarul Eva Kiss, Amanda Kurtovici și daneza Anne Mette Hansen. Gyor e pe primul loc în Ungaria, în 17 etape având o singură înfrângere.

• Program Liga Campionilor, sâmbătă:
  • 15:00 SCM Rm. Vâlcea-Gyor (Digi, Telekom, Look)
  • 20:00 Kristiansand-CSM București (Digi, Telekom, Look)

Vezi și:

Coronavirusul dă peste cap calculele României! Noi schimbări în grupa de la Turneul Preolimpic

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!