SPORTURI  »  HANDBAL  »  DINAMO

Xavi Pascual își joacă postul în returul cu Skjern » Antrenorul lui Dinamo a ajuns la mâna jucătorilor

Dinamo a câștigat greu, scor 28-27, manșa tur cu Skjern din sferturile EHF European League și are acum 2 șanse din 3, pentru ca în returul de marțea viitoare din Danemarca să se califice în Final Four-ul de la Hamburg.

Articol de - Publicat miercuri, 24 aprilie 2024 14:37 / Actualizat miercuri, 24 aprilie 2024 16:01

Dinamo începuse perfect partida cu danezii de la Skjern și în minutul 6 conducea cu 4-1, cu 3 goluri marcate de Ante Kuduz și unul de Mikloș Rosta. Diferența de 3 puncte s-a păstrat până în minutul 17, când de la 8-5, Dinamo s-a pierdut la creație în atacul pozițional, iar scandinavii au revenit și la pauză au condus nesperat cu 15-14.

Minaur a pierdut la 8 goluri în Islanda, în semifinalele EHF European Cup
EHF EUROPEAN CUP

Cei 2.500 de fani dinamoviștii au crezut că după pauză campioana își va reveni în fața unei echipe tinere și lipsite de experiență, dar Dinamo a condus prima oară în repriza secundă abia în minutul 54, prin reușita lui Lazar Kukic, care a marcat pentru 26-25.

În final Dinamo a câștigat cu 28-27, după ce a condus cu 2 goluri, a rata desprinderea la plus 3 și a luat golul 27 în ultimele 5 secunde.

Dinamo ar fi vrut să câștige cu Skjern la o diferență care s-o ajute mult pentru calificarea în semifinale

Dinamo era superfavorită la câștigarea acestei partide la o diferență care s-o ajute mult pentru calificarea în semifinale. Din păcate, campioana a jucat prost, mai ales în prima repriză, când a ratat foarte multe situații clare de gol și astfel, adversarii care păreau „nevinovați” au reintrat în joc și apoi au profitat la maximum de greșelile bucureștenilor.

A fost ziua în care Akimenko a jucat slab, după ce făcuse un sezon de excepție și dăduse multă încredere echipei. Golgheterul din Europa cu 80 de reușite, a marcat doar 2 goluri și a ratat atât de la 7 metri cât și din pozițional.

A fost ziua când Vladimir Cupara a fost din nou senzațional și a ajutat-o pe Dinamo să ajungă la o victorie chinuită. Cum ar fi reacționat antrenorul Xavi Pascual dacă Cupara nu era în formă? Ar fi avut încredere în tânărul portar Alin Cozmaciuc sau se gândea la lipsa lui Saeid, cum probabil s-a gândit la absența lui Cindric, când trebuia să-l înlocuiască pe Kukic, care a marcat 7 goluri, dar pe fondul oboselii a făcut și unele greșeli inerente?

Diferența dintre Pasqi dinamovistul și Pasqi catalanul!

În meciul cu Skjern, antrenorul Xavi Pascual l-a uitat pe bancă pe tânărul Daniel Stanciuc, omul care putea să-l înlocuiască pe Lazar Kukic la coordonarea atacului, pentru ca sârbul să-și mai tragă sufletul. Internaționalul român nu a jucat deloc, dar s-a mai mișcat la bancă pentru a le face loc colegilor.

Stanciuc a împlinit 20 ani și a fost adus la Dinamo astă vară de la Universitatea  Suceava la dorința lui Pascual, așa cum la Barcelona, catalanul îl adusese în 2019 de la Celje, pe slovenul Domen Makuc , care avea 19 ani. Diferența este că Makuc a jucat la Barcelona în locul lui Raul Entrerrios  sau Luka Cindric, iar Stanciuc a rămas spectator de lux într-un meci în care probabil, putea s-o ajute pe Dinamo.

Antrenori și antrenori...

De ce antrenorul de la Barcelona, Carlos Ortega are încredere în Petar Cikusa, care la 18 ani joacă în Liga Campionilor și a marcat 15 goluri? Sau de ce antrenorul Ricardo Costa îi bagă în teren la Sporting Lisabona pe copiii săi de 19 și 21 de ani, care au dat marți seara împreună 14 goluri pentru lusitani în deplasarea de la Lowen din „sferturile” EHF European League? De ce la RK Zagreb, echipă de Liga Campionilor, Mandic, Kos și Klarița sunt titulari la 21 de ani?

Poate a venit timpul ca Xavi Pascual să demonstreze că are ce le cerea jucătorilor Barcelonei la unele time out-uri și să dea încredere jucătorilor tineri și talentați, așa cum o fac marii antrenori, care nu riscă doar cu vedete.

Xavier Pascual a ajuns la mâna jucătorilor!

Marțea viitoare în returul de la Skjern, Dinamo joacă partida decisivă pentru îndeplinirea obiectivului european, calificarea în F4 de la Hamburg.

Când „s-a mutat cu familia” de la Barcelona la Dinamo București în 2021, ibericul Xavier Pascual a declarat că el decide tot la echipă, pentru că el răspunde.

Pe mâna cui „se va da” Pasqi, antrenorul care își joacă postul săptămâna viitoare în Danemarca, așa cum susțin surse din clubul dinamovist?

A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal
TRAUMĂ
CSM București a câștigat Cupa României la handbal feminin » MVP-ul meciului, prestație colosală!
Cupa României

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”