SPORTURI  »  RUGBY  »  BRAZILIA - ROMÂNIA 21-22

BRAZILIA - ROMÂNIA 21-22 // „Stejarii” s-au chinuit în meciul amical cu reprezentativa de rugby a Braziliei

Articol de - Publicat duminica, 16 iunie 2019 17:10

Naționala de rugby a României a învins la limită reprezentantiva Braziliei, 22-21, un meci în care a revenit de la 0-10 și 7-16!

Nu a fost deloc ușor pentru „stejari” să se impună, ei văzându-se conduși în minutul 20 cu 10-0! Cristi Chirica a reușit primul său eseu, Florin Vlaicu a transformat și România a revenit în meci, 7-10. Până la pauză transformerul Josh Reeves a mai pus însă încă trei puncte pe tabelă în contul Braziliei și s-a intrat la cabine la 13-7. Același Reeves a mărit diferența la 16-7, în partea a doua, moment în care românii parcă s-au trezit.

Ovidiu Cojocaru și Florin Vlaicu au reușit două eseuri, tot Vlaicu l-a transformat pe primul dintre ele, și a mai punctat și dintr-o lovitură de pedeapsă, iar România a trecut în avantaj, 22-16.

Brazilienii au atacat furibund în ultimele minute, iar insistența le-a fost răsplătită. Nou intratul Lucas Tranquez a mai reușit un eseu, dar Josh Reeves a ratat transformarea și șansa sud-americanilor de a obține un succes istoric.

În primul meci din turneul sud-american, România învinsese reprezentativa Chile, pe 8 iunie, la Valparaiso, 27-11.