SPORTURI  »  RUGBY  »  RUGBY EUROPE CHAMPIONSHIP

FOTO Victorie fără strălucire » România învinge Germania, 38-10, însă jocul „stejarilor” nu convinge

Articol de , - Publicat sambata, 16 februarie 2019 17:07

România a marcat șase eseuri contra nemților, dar jocul „stejarilor” nu a fost deloc unul care să impresioneze în fața Germaniei, scor 38-10.

Așa cum era de așteptat, România a învins lejer Germania în etapa a doua a Rugby Europe Championship ediția 2019. În partida de la Botoșani, „stejarii” au câștigat cu 38-10, marcând câte trei eseuri în fiecare repriză.
Nemții au făcut un joc la așteptare, punând accent doar pe faza de apărare.

Rar oaspeții au contat în atac. România a dominat disputa de la un capăt la altul, dar acțiunile „tricolorilor” au fost în cele mai multe rânduri stopate. Jocul „stejarilor” nu a impresionat, chiar dacă au culcat de șase ori balonul în terenul de țintă advers.

Șase jucători diferiți și-au trecut numele pe lista eseurilor: Ionuţ Dumitru (minutul 8), Ionel Melinte (14), Johan Van Heerden (33), Florin Surugiu (57), Vlăduţ Popa (61) şi Daniel Plai (80Ă1). Florin Vlaicu a reușit 4 din cele 6 transformări.

Germania a reușit și ea un eseu prin Jacobus Otto, în minutul 68, transformat de Nikolai Klewinghaus, același care a mai reușit o lovitură de pedeapsă în prima parte.

Între minutele 56 și 62, România a avut trei oameni mai mult pe teren, nemții primind trei cartonașe galbene. A fost perioada în care Românii au punctat de două ori.

Tot în etapa a doua, Rusia a învins Belgia cu 64-7, iar azi, e programată disputa Georgia-Spania.

România va juca în etapa a treia, pe 3 martie, cu Spania, la Madrid.