SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

AUSTRALIAN OPEN // Revenire impresionantă pentru Irina Begu și Monica Niculescu » S-au calificat după un meci de 2 ore

Articol de GSP - Publicat vineri, 19 ianuarie 2018 09:13

Perechea formată din Irina Begu și Monica Niculescu, a zecea favorită, s-a calificat în turul III la Australian Open.

Cele două românce s-au impus în trei seturi în fața perechii formate din Jessica Moore și Ellen Perez, scor 6-3, 3-6, 7-5. Partida a fost una dramatică și a durat 2 ore și 10 minute.

În primul set, la 4-3, Moore și Perez au făcut singurul break și au câștigat setul. Partea a doua a avut un scenariu asemănător. Begu și Niculescu au făcut break la 3-2 și au trimis meciul în decisiv.

În ultimul set, româncele au fost conduse cu 4-2, dar au revenit și au preluat conducerea cu 5-4. La scorul de 5-5, Begu și Niculescu au mai făcut un break și au servit cu succes pentru câștigarea meciului.

În runda următoare, Irina Begu și Monica Niculescu vor înfrunta perechea învingătoare a meciului Nadiya Kichenok/Anastasia Rodionova - Kristyna Pliskova/Dona Vekic.

Perechea Raluca Olaru/ Olga Savchuk  a fost eliminată de cuplul Lucie Safarova/ Barbora Strycova, scor 2-6, 2-6.

Pe ce stadion va juca Corvinul Hunedoara în Europa League: „Am primit invitația și vom merge acolo”

S-a întors! Acționarul din „Epoca de Aur” bagă din nou bani la Dinamo: e unul dintre magnații alcoolului