SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP

CEHIA - ROMÂNIA LA FED CUP // VIDEO Simona Halep, lovituri uluitoare în Fed Cup! Karolina Pliskova a rămas fără reacție

Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat duminica, 10 februarie 2019 14:59

Azi se decide învingătoarea duelului Cehia - România din turul I al Grupei Mondiale la Fed Cup. Primul meci al zilei a fost câștigat de Simona Halep, locul 3 WTA, scor 6-4, 5-7, 6-4 contra Karolinei Pliskova, locul 5.

În finalul primul set, câștigat de Simona Halep cu 6-4, jucătoare noastră a reușit o lovitură spectaculoasă, care a ridicat sala în picioare. După un schimb lung, Simona Halep a trimis o lovitură de backand, în lung de linie, din alergare. Mingea a surprins-o pe Pliskova, care nu a avut ce să facă.

Grație acestui punct, Simona a obținut o minge de set, reușind ulterior să câștige primul act.

Și în setul doi Halep a reușit o lovitură care a lasat-o fără replică pe Pliskova.  Karolina a trimis minge foarte aproape de fileu, dar Simona a ajuns la timp și a trimis minge în colțul opus, câștigând punctul.