SPORTURI  »  TENIS  »  FED CUP / ROMÂNIA-UNGARIA 2-1

Dublul decisiv » Monica Niculescu şi Irina Begu au adus victoria României în meciul cu Ungaria

Niculescu și Begu au salvat România în meciul cu Ungaria

Articol de - Publicat joi, 06 februarie 2014 00:00 / Actualizat miercuri, 05 februarie 2014 23:30

Ieri, la Budapesta, în Grupa I a Zonei Europa/Africa, împotriva Ungariei, Cîrstea a cîştigat rapid, iar Halep a pierdut, deşi a servit pentru meci! Begu şi Niculescu au adus victoria.

Prima confruntare a României din grupa B s-a consumat ieri, în faţa gazdelor, Ungaria. Meci uşor pe hîrtie, dar altfel în viaţa reală a tenisului. Sorana Cîrstea, 26 WTA, a stat foarte puţin pe teren contra Rekăi-Luca Jani, numărul 253 WTA, învingînd clar şi convingător cu 6-0, 6-1.

"Orice meci te solicită, chiar dacă adversara mea nu mi-a pus probleme şi am jucat cum am dorit", a spus Cîrstea la Dolce Sport după meci.

A doua partidă părea că va urma acelaşi scenariu, după ce Simona Halep, 10 WTA, a smuls iute primul set, 6-1, în faţa Timeei Babos, locul 83 WTA.

Lucrurile s-au strîns în actul secund, dar Halep a servit pentru victorie la 5-4. De acolo, adversara ei s-a trezit complet şi a întors meciul, impunîndu-se cu 1-6, 7-5, 6-3.

"Îmi pare rău că am pierdut jucînd pentru România. Am început să greşesc şi n-am mai fost agresivă. Presiunea locului 10 mondial este foarte mare, încă n-am reuşit să mă obişnuiesc cu ea".

Meciul de dublu a decis învingătoarea: Irina Begu şi Monica Niculescu, proaspete şi hotărîte, le-au învins pe Babos şi Jani, 6-7 (5), 6-2, 6-0, revenind excelent după setul întîi cedat aproape dramatic.

Următorul meci al României este mîine, contra Marii Britanii.