SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

Halep - Șarapova // Simona părăsește turneul de la US Open, în primul tur, la capătul unui meci de aproape trei ore cu Masha

Articol de - Publicat marti, 29 august 2017 01:36

Simona Halep a părăsit ultimul turneu de Mare Șlem al anului în primul tur, fiind învinsă de Maria Șarapova. Rusoaica a învins-o la capătul unui meci extrem de strâns, ducând astfel la 7-0 raportul meciurilor directe. Șarapova s-a impus în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-3 după o partidă care a durat două ore și 44 de minute.

Simona nu a cedat, așa cum s-a întâmplat, poate, în alte meciuri din trecut, ci a fost pur și simplu copleșită de jocul incredibil al rusoaicei, care a arătat pentru prima oară de la revenirea în circuit de ce a câștigat cinci turnee de Mare Șlem și a fost pentru atât timp numărul unu în clasamentul WTA.

Simona a început temător meciul, surprinsă și ea de intensitatea surprinzătoare arătată de Șarapova. Deși avea extrem de puține meciuri jucate în ultimele luni, jocul rusoaicei din primul set a adus aminte, inevitabil, de anii săi de glorie.

Șarapova a făcut rapid break, fiind majoritatea timpului la conducere. Maria a lovit agresiv de pe ambele părți ale terenului, dovadă fiind și numărul ridicat al loviturilor direct câștigătoare din primul set, nu mai puținde 28!

Halep s-a văzut nevoită să servească la 4-5 pentru a rămâne în set, însă nu a rezistat presiunii, Șarapova adjudecându-și astfel prima manșă, după o oră de joc.

Nivelul colosal de joc arătat de Șarapova a continuat și în setul secund, rusoaica
distanțându-se rapid la 4-1.

Din acel moment, în jocul Șarapovei au început să apară numeroaase greșeli neforțate, care i-au permis Simonei să revină în meci.

Halep a salvat o minge de 1-5, a egalat la patru și a început să pună din ce în ce mai multă presiune pe adversara sa. Românca a făcut apoi break și a închis setul la chiar prima șansă avută.

Pauza de vestiar luată de Șarapova după setul secund i-a prins bine rusoaicei, care a revenit cu forțe proaspete de la vestiare. Maria a început din nou să lovească solid, numărul neforțatelor scăzând considerabil.

La fel ca în setul secund, Șarapova s-a distanțat la 4-1, etalând în multe momente un joc supraomenesc. Șarapova nu a mai cedat inițiativa precum în setul secund și a închis setul la trei, având în dreptul său nu mai puțin de 60 de lovituri direct câștigătoare.

Rusoaica urmează să joace în turul secund împotriva unguroaicei Timea Babos (59 WTA).

Simona Halep - Maria Șarapova 4-6, 6-4, 3-6

Desfășurarea liveTEXT a partidei

Game, Set, Meci! Șarapova câștigă un game dramatic și închide meciul. Rusoaica a anihilat și o minge de break a Simonei, revenind ulterior și câștigând următoarele puncte. Șarapova nu și-a putut stăpâni emoțiile final, izbucnind în lacrimi

3-5, Game Halep: Simona își face fără mari emoții serviciul, supraviețuiește deocamdată, dar Șarapova va servi pentru a închide meciul
2-5, Game Șarapova: Deși a returnat slab game-ul precedent, serviciul rusoaicei a fost acum la cote maxime. Halep urmează să servească pentru a rămâne în meci
2-4, Game Halep: Românca își face serviciul la 15 și rămâne în meci, profitând și de pasivitatea arătată de Șarapova la retur
1-4, Game Șarapova: Șarapova continuă să joace solid și duce scorul la 4-1, după un game în care Halep a încercat din răsputeri să joace de la egal la egal cu adversara sa
1-3, Game Halep: Simona câștigă primul game al setului decisiv la zero, lovind mai agresiv și forțând-o pe Șarapova să greșească
0-3, Game Șarapova: Halep a condus cu 30-0 pe seriviciul Șarapovei, însă rusoaica a reușit o serie de lovituri incredibile prin care a câștigat game-ul
0-2, Break Șarapova: Rusoaica revine la ritmul din primul set și reușește să câștige pe serviciul Simonei
0-1, Game Șarapova: Pauza de vestiar luată de Șarapova își face efectul. Proaspătă, rusoaica a reușit un game extrem de solid, după ce jocul său se dereglase la finalul setului precedent

A început setul decisiv, Șarapova servește. Se joacă deja de peste două ore!

6-4, Game, Set Halep: Românca salvează cumva patru mingi de break ale adversarei și își trece în cont setul secund, fructificând prima minge de set. Vom avea decisiv pe Artur Ashe! Simona a revenit incredibil de la 1-4, salvând o minge de 1-5, și trimimite meciul în decisiv!

5-4, Break Halep: Șarapova a scăzut brusc intensitatea meciului, comițând câteva greșeli neforțate care îi aduc Simonei break-ul mult dorit. Halep va servi pentru a trimite meciul în decisiv
4-4, Game Halep: Românca egalează la patru după ce a salvat alte mingi de break ale Șarapovei. Halep are acum șansa de a pune presiune și de a încerca să preia controlul setului secund
3-4, Break Halep: Românca dă mici semne de revenire și reușește să câștige la zero pe serviciul Șarapovei. Presată de scor, Halep e obligată să-și facă serviciul în game-ul următor pentru a mai spera că poate întoarce soarta partidei
2-4, Game Halep: Românca salvează o minge de break a rusoaicei și oprește seria de trei game-uri consecutive a Șarapovei.
1-4, Game Șarapova: Nivelul jocului Șarapovei este în continuare de neatins pentru Halep. 1-4 în setul secund, iar soarta meciului pare decisă
1-3, Break Șarapova: Rusoaica se distanțează și în setul secund, iar jocul curge într-o singură direcție
1-2, Game Șarapova: Condusă cu 40-0, Halep a încercat din răsputeri să revină, însă s-a lovit din nou de jocul indestructibil al rusoaicei, care preia din nou conducerea
1-1, Game Halep: Românca revine de la 15-40 și își face serviciul. Simona face eforturi supraomenești pentru a rămâne în joc și a încerca, cumva, să găsească răspuns la jocul bun al Șarapovei
0-1, Game Șarapova: Rusoaica începe bine și setul secund, făcându-și serviciul fără emoții

A început setul secund, Șarapova urmează să servească

4-6, Game, Set Șarapova: Rusoaica se impune în primul set după ce a fructificat slăbiciunile arătate de Halep la primul serviciu. Românca a servit extrem de slab în momentele cheie, permițându-i Șarapovei să returneze decisiv și să-și adjudece setul

4-5, Game Șarapova: Rusoaica servește exclent, o pedepsește pe Halep pentru câteva mingi scurte și revine din nou în avantaj. Șarapova a încheiat game-ul cu un backhand în lung de linie de toată frumusețea, la care Halep nu a avut cum să găsească răspuns. 23 de lovituri câștigătoare a reușit Șarapova până acum, Halep doar 6!
4-4, Game Halep: Simona supraviețuiește cumva unui alt game modest, salvează o minge de break a rusoaicei și egalează la patru
3-4, Break Halep: Profitâd de câteva erori ale Șarapovei, Simona face break-ul și va avea oportunitatea să servească pentru a egala situația în manșa inaugurală
2-4, Break Șarapova: Simona face un game extrem de slab pe propriul serviciu, iar Șarapova face din nou break. Românca a servit foarte slab, iar Maria a returnat agresiv, lovituri la care Halep nu a găsit răspuns. Șarapova are în aceste momente inițiativa și controlează jocul
2-3, Break Halep: Simona contracarează și reușește rebreak-ul, după un game în care a lovit mult mai agresiv, împingând-o pe Șarapova în spatele terenului. Halep a fost condusă cu 30-40, dar nu și-a pierdut cumpătul și a făcut în cele din urmă break-ul
1-3, Break Șarapova: Rusoaica joacă în continuare foarte bine, lovește agresiv și face în cele din urmă break-ul, după ce Simona salvase în prealabil alte două șanse ale Șarapovei
1-2, Game Șarapaova: Maria își face serviciul după un game-maraton, extrem de spectaculos, în care Halep a ratat o minge de break. Ritmul meciului este unul foarte bun, iar partida se anunță una spectaculoasă. În ciuda faptului că a jucat extrem de puține meciuri în ultima vreme, Șarapova arată o formă impresionantă
1-1, Game Halep: Românca se impune și ea în primul game al partidei, rezistând ritmului solid impus de Șarapova, care a reușit deja cinci lovituri direct câștigătoare
1-0, Game Șarapova: Rusoaica se impune în primul game al partidei, revenind după ce a fost condusă cu 15-30.