SPORTURI  »  TENIS  »  TURNEUL CAMPIOANELOR

Performanță remarcabilă! Simona Halep s-a calificat la Turneul Campioanelor pentru a 4-a oară consecutiv

Articol de GSP - Publicat luni, 11 septembrie 2017 15:10

Simona Halep se menține pe locul 2 WTA și nu mai poate pierde calificarea la Turneul Campioanelor de la Singapoare din perioada 22-29 octombrie.

Jucătoarea noastră a acumulat 5.025 de puncte în acest an și e sigură de prezența în Singapore alături de Garbine Muguruza, care a strâns 5.307 puncte.

Anul trecut Dominika Cibulkova a învins-o pe Halep în meciul decisiv pentru calificarea în semifinale, iar apoi a slovaca a câștigat competiția.

În altă ordine de idei, finalistele de la US Open sunt în afara topului 10 al acestui an. Sloane Stephens, câștigătoarea turneului american, e pe poziția a 12-a în acest an, iar Madison Keys e pe 14.