SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

ROLAND GARROS 2019 // VIDEO + FOTO Stefanos Tsitsipas, start fulgerător la Roland Garros + Ernests Gulbis, semifinalist în 2014, a fost eliminat

Stefanos Tsitsipas // FOTO: Guliver/Getty Images +4   FOTO
Stefanos Tsitsipas // FOTO: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 26 mai 2019 15:34

Stefanos Tsitspas, 20 de ani, 6 ATP, a început ca din tun campania de la Roland Garros 2019. Grecul l-a învins fără probleme pe neamțul Maximilian Marterer, 23 de ani, 110 ATP, scor 6-2, 6-2, 7-6 (4), după o oră și 51 de minute de joc.

Tsitsipas, considerat de specialiști unui dintre jucătorii care pot produce pagube serioase la ediția din acest an de la Roland Garros, a fost dominant în primele două seturi, pe care și le-a adjudecat simtetric, 6-2, 6-2.

Mult mai echilibrat a fost setul trei, în care cei doi jucători au mers cap la cap până în tie-break. Acolo, jucătorul elen a fost mai puternic, a arătat că e într-o formă bună și s-a impus cu 7-4.

stefanos tsitsipas 2 +5 FOTO

În turul următor, Tsitsipas, favorit șase la Paris, îl va înfrunta pe învingătorul partidei dintre indianul Prajnesh Gunneswaran (29 de ani 86 ATP) și bolivianul Hugo Dellien (25 de ani, 92 ATP).

Ernests Gulbis, eliminat

Letonul Ernests Gulbis, 30 de ani, locul 80 în clasamentul ATP, fost semifinalist la Roland Garros la ediția din 2014, a fost învins în primul tur de norvegianul Casper Ruud, 20 de ani, 63 ATP, scor 2-6, 6-7 (2), 0-6.

Gulbis, departe de forma cu care ajunsese până pe locul 10 în 2014, a fost neutralizat perfect de mult mai tânărul său adversar, care i-a aplicat o lecție de tenis în setul trei, câștigat cu un sec 6-0.

Ernests Gulbis a fost eliminat în primul tur de la Roland Garros // FOTO: Guliver/Getty Images