SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Schimbarea remarcată Darren Cahill la Serena Williams: „Asta iese în evidență” » Ce spune despre Simona Halep

Serena Williams // FOTO: Guliver/GettyImages +40   FOTO
Serena Williams // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 14 februarie 2021 14:48 / Actualizat duminica, 14 februarie 2021 15:18

Australianul Darren Cahill, antrenorul Simonei Halep, a prefațat într-o conferință de presă meciul dintre Simona Halep (2 WTA, 29 de ani) și Serena Williams (11 WTA, 39 de ani), din sferturile Australian Open.

• Simona Halep și Serena Williams (39 de ani, 11 WTA) se vor întâlni în sferturile de la Australian Open, într-un meci care va avea loc pe 16 februarie, organizatorii urmând să anunțe luni ora de start

La finalul meciului dintre Simona Halep și Iga Swiatek, australianul susținut o conferință de presă, alături de celălalt antrenor al româncei, Artemon Apostu Efremov, și a vorbit despre viitoarea adversară a Simonei.

Darren Cahill „Iese în evidență că Serena Williams se mișcă foarte bine”

„Sunt multe provocări. Ea joacă foarte bine, se mișcă foarte bine pe teren. E încrezătoare, e Serena Williams. A fost foarte important pentru Simona că a câștigat la Wimbledon, astfel că va intra în meci încrezătoare.

Trebuie să joace cu încredere, așa cum a făcut-o în ultimele două seturi din acest meci, să fie agresivă și să aibă abilitatea de a o împingă pe Serena în spatele liniei. Și, desigur, să aibă noroc sau să citească foarte bine unul dintre cele mai bune servicii pe care le-a văzut circuitul feminin, ca să returneze cât mai multe mingi.

Fiecare jucătoare prezintă o provocare diferită. Simona studiază foarte mult. Azi a avut un plan mai bun decât la meciul de la Roland Garros, dar asta nu înseamnă că va funcționa contra Serenei.

Eu și Arti va trebui să găsit un plan ca să o învingă pe Serena. Dacă intri într-un meci cu Serena cu gândul doar să încerci să faci tot ce poți, cel mai probabil nu vei reuși asta. Probabil că vom vorbi cu Simona doar înainte de meci despre asta, îi voi trimite videouri pe care să le urmărească.

Serena Williams se mișcă bine, asta iese cel mai mult în evidență. Nu am mai văzut-o de multă vreme mișcându-se așa. Este capabilă să se apere mai mult. Dacă stai mult în puncte și dai multe mingi înapoi, era are puterea să întoarcă schimburile în favoarea ei”, a spus Darren Cahill la conferința de presă.

Am știu de la început că acest meci va fi greu, mai ales după meciul de la Roland Garros. Dar știam că va avea o șansă azi pentru că sunt condiții diferite. Trenul e mai rapid, vremea nu e cum a fost la Paris, iar Simona e o jucătoare căruia nu îi place să piardă de două ori. Știam că va juca tare și va vrea să răzbune, dar ce va fi depinde
– Artemon Apostu Efremov, despre meciul Halep - Swiatek

Rezultatele meciurilor Simona Halep – Serena Williams

• Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon 2011 – 6-3, 2-6, 1-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Roma 2013 - 3-6, 0-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati 2013 - 0-6, 4-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Singapore, în grupa Turneului Campioanelor 2014 - 6-0, 6-2)
  • Simona Halep – Serena Williams (Singapore, finala Turneului Campioanelor 2014 -3-6, 0-6)
  • Simona Halep – Serena Williams  (Indian Wells, 2015 – abandon Williams)
  • Simona Halep – Serena Williams  (Miami 2015 - 2-6, 6-4, 5-7)
  • Simona Halep – Serena Williams (Cincinnati, 2015 – 3-6, 6-7)
  • Simona Halep – Serena Williams (Indian Wells, 2016 – 4-6, 3-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (US Open, 2016, 2-6, 6-4, 3-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Australian Open, 2015 – 1-6, 6-4, 4-6)
  • Simona Halep – Serena Williams (Wimbledon, 2019 – 6-2,6-2)

VIDEO Sever Dron: „Simona Halep are tot ce-i trebuie ca să câștige Australian Open”

Citește mai multe știri despre Simona Halep la Australian Open:

Simona Halep, încrezătoare înaintea unui nou meci cu Serena Williams: „Știu la ce să mă aștept! Sunt gata de orice”

CTP a analizat victoria Simonei Halep de la Australian Open: „În setul doi a făcut ceva simplu și i-a fărâmat jocul adversarei” » Ce a remarcat în jocul ei: „Am crezut că se rupe ceva”