SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

Serena Williams, cuvinte de laudă pentru Mihaela Buzărnescu: „E ceva rar pentru mine”

Serena Williams. Sursă foto: Captură Roland Garros +7   FOTO
Serena Williams. Sursă foto: Captură Roland Garros

Articol de GSP - Publicat miercuri, 02 iunie 2021 21:33 / Actualizat miercuri, 02 iunie 2021 22:57

Serena Williams (39 de ani, 8 WTA) a trecut în trei seturi de Mihaela Buzărnescu (33 de ani, 174 WTA), scor 6-3, 5-7, 6-1, și s-a calificat în turul III la Roland Garros.

La finalul partidei, Serena a avut cuvinte de laudă la adresa Mihaelei Buzărnescu, amintind și „raliul” jucat de cele două în decisiv. Un punct extenuant, în care Serena a „bombardat-o” pe Miki din toate pozițiile, a fost câștigat până la urmă de româncă, grație unei scurte de efect.

„Adversara mea a jucat bine. Și eu am jucat bine. Ea a avut foarte multe lovituri direct câștigătoare, iar acel punct a fost atât de lung (n.r - punctul meciului, câștigat de Miki în decisiv)

A fost distractiv. E plăcut atunci când te bucuri de job-ul tău și zâmbești când ești la muncă. E ceva rar pentru mine. Îmi iubesc job-ul, dar nu zâmbesc prea mult pe teren”, a spus Serena, la interviul acordat pe teren la finalul meciului.

VIDEO Punctul la care face referire Serena Williams

Serena Williams - Mihaela Buzărnescu 6-3, 5-7, 6-1

• Startul de meci a fost unul echilibrat, cu ambele jucătoare izbutind game-uri ușoare pe propriul serviciu. Echilibrul s-a rupt la 4-3 pentru Serena, când Miki a făcut un game mai slab pe propriul serviciu. Multipla campioană din SUA nu a irosit șansa primită și a închis setul, scor 6-3.
  • Buzărnescu n-a renunțat la luptă și a continut să preseze și în setul secund. Unul în care, spre deosebire de prima manșă, a returnat mai eficient. Mai alertă, jucătoarea noastră a fructificat slăbiciunile americancei și și-a adjudecat setul secund, 7-5.
  • Inexplicabil, Miki a fost cea care a rămas complet fără idei și energie în setul decisiv. Fără să mai reușească să fie agresivă și să imprime adâncime loviturilor sale, dar și cu multe erori neforțate, Buzărnescu a cedat, scor 1-6

FOTO Imagini spectaculoase din meciul Serena Williams - Mihaela Buzărnescu

Mihaela Buzărnescu - Serena Williams. foto: Guliver/Getty Images
+3 FOTO

VIDEO Rezumatul meciului Mihaela Buzărnescu - Serena Williams

Serena Williams - Mihaela Buzărnescu 6-3, 5-7, 6-1 » Miki pierde o bătălie epuizantă cu Serena, în turul II la Roland Garros

VIDEO Ce ghiulea! Mihaela Buzărnescu, lovitura meciului împotriva Serenei Williams

Cine rămâne în Superligă, cine pică în Liga 2 » CALCULE la retrogradare în timp real

Nu se mai ascund » Fostul fotbalist al Rapidului se iubește cu mama unui titular din Superliga