SPORTURI  »  TENIS  »  BIRMINGHAM

Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 3-6, 6-2, 4-6. Ratăm o finală 100% românească istorică la Birmingham

Simona Halep // foto: Guliver/GettyImages +9   FOTO
Simona Halep // foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 iunie 2022 15:26 / Actualizat duminica, 19 iunie 2022 15:33

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a fost învinsă la mare luptă de brazilianca Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 32 WTA), scor 3-6, 6-2, 4-6.

• Dacă Simona Halep și Sorana Cîrstea se calificau în finala de la Birmingham, aveam prima finală feminină 100% românească pe iarbă din istorie.
  • În plus, ar fi fost abia a doua finală feminină 100% românească din istorie, indiferent de suprafață. Precedenta a fost în 1975, la South Orange, pe zgură, câștigată de Virginia Ruzici în fața Marianei Simionescu, scor 6-1, 6-1

Simona Halep a început tare meciul. A condus cu 2-0, dar nu s-a putut menține în avantaj, fiind egalată rapid. Halep a mai făcut un break, după un game complicat.

Simona Halep, emoții cu o accidentare în primul set cu Haddad Maia

În game-ul 5, la 2-2, Halep a avut probleme din cauza terenului, alunecând de două ori pe iarbă. Arbitra de scaun a venit să verifice dacă iarba este suficient de uscată pentru a se juca în condiții optime și pentru nu pune jucătoarele în pericol și a decis că jocul poate continua. După acest incident, Halep a jucat mai precaut, în timp ce Haddad Maia a forțat și a câștigat primul set cu 6-3.

Înainte de setul secund, Halep a cerut intervenția fizioterapeutului, acuzând probleme la coapsa piciorului drept, afectat de cele două căzături.

Simona Halep, serie excelentă în setul secund. Dar a fost insuficient per total

Halep a continuat jocul, iar starului setului secund a fost echilibrat. Fiecare jucătoarea a câștigat primele două game-uri în care a servit, dar de la 2-2 Simona s-a dezlănțuit. A câștigat 4 game-uri la rând, ultimele 3 fără să cedeze vreun punct. Halep a luat setul cu 6-2 și a trimis meciul în decisiv.

Aici, Halep a fost prima care a câștigat pe serviciul advers. La 2-1 a făcut break-ul, dar nu s-a putut distanța. Haddad Maia a început o serie foarte bună, iar de la 3-1 pentru Halep a dus scorul la 4-3 în favoarea ei. Brazilianca s-a dus iarăși 5-4 cu break, după un game lung și a închis la 6-4.

FINAL » Simona Halep - Beatriz Haddad Maia 3-6, 6-2, 4-6

Break Haddad Maia, 5-4. Adversara joacă extraordinar, cu lovituri lungi de dreapta, pe care Simona nu le poate întoarce. Alt break și servește pentru meci. A închis apoi fără probleme, 6-4.
BREAK HALEP 4-4. Simona nu o lasă să se distanțeze pe braziliancă și își recuperează rapid gameul.
Break Haddad Maia, 3-4: Brazilianca joacă excelent în aceste momente. A mai reușit un break și preia conducerea în set

Game Haddad Maia, 3-3:  Scorul este din nou egal. Haddad Maia își câștigă game-ul de serviciu

Break Haddad Maia, 2-3: Simona nu se poate desprinde. Haddad Maia a făcut rebreak și va servi pentru a egala

Break Halep, 3-1: La prima șansă, Halep face break-ul. Se distanțează de Haddad Maia și are prima șansă la victorie

Game Halep, 2-1: Simona continuă să joace foarte bine pe propriul serviciu. E din nou în avantaj

Game Haddad Maia, 1-1: Brazilianca întrerupe seria excelentă a Simonei Halep și egalează scorul

Game Halep, 1-0: Simona continuă forma bună. Ajutată de un serviciu excelent, Halep câștigă game-ul inaugural din setul decisiv

+5 FOTO

A început setul 3. Simona Halep servește prima

SET SIMONA HALEP: Halep mai face un break și închide setul. Simona a jucat perfect în acest final de set. A câștigat 4 game-uri la rând, dintre care 3 fără să cedeze vreun punct

Game Halep, 5-2: Simona joacă excelent în aceste momente. A câștigat rapid game-ul de serviciu și este la un game de trimite meciul în decisiv

Break Halep, 4-2: Simona face break-ul, Haddad Maia a jucat mai slab la serviciu, iar Simona Halep a profitat. A încheiat game-ul cu un punct spectaculos, câștigat grație unui voleu executat perfect

Game Halep, 3-2: Simona e din nou în față. Și-a câștigat game-ul de serviciu

Game Haddad Maia, 2-2: Scorul e din nou egal. Haddad Maia a condus cu 40-0, dar Simona a reușit să egaleze. Totuși, pe final de game, Haddad Maia a fost mai inspirată și a câștigat game-ul

Game Halep, 2-1: Simona preia din nou conducerea. Și-a câștigat game-ul de serviciu

Game Haddad Maia, 1-1: Beatriz a jucat foarte bine în acest game și a egalat rapid

Game Halep, 1-0: Simona începe bine setul secund, deși a acuzat probleme medicale în pauză. A servit excelent și a câștigat game-ul de serviciu

A început setul secund. Halep servește prima

Time-out medical: Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului. Acuză dureri la coapsa dreaptă, acolo unde s-a accidentat după ce a a alunecat în game-ul 5

SET HADDAD MAIA, 3-6: Beatriz Haddad Maia și-a câștigat game-ul de serviciu și a luat primul set după 44 de minute

Break Haddad Maia, 3-5: Brazilianca mai face un break. Va servi pentru a câștiga setul

Game Haddad Maia, 3-4: Beatriz a continuat forma bună. A jucat excelent în acest game și preia conducerea pentru prima dată

Break Haddad Maia, 3-3: Brazilianca a revenit rapid. A forțat la retur și a făcut rapid break-ul

Break Halep, 3-2: După cel mai lung game din acest meci, în care a ratat două șanse de break, Simona mai câștigă o dată pe serviciul adversarei și e din nou la conducere. În acest game, Halep a avut probleme din cauza terenului, alunecând de două ori pe iarbă. Arbitra de scaun a venit să verifice dacă iarba este suficient de uscată pentru a se juca în condiții optime și pentru nu pune jucătoarele în pericol. Ulterior, a decis că jocul poate continua

Break Haddad Maia, 2-2: Scorul este egal. Haddad Maia a forțat la retur și face break-ul

Game Haddad Maia, 2-1: Beatriz își trece în cont primul game al său, grație unui serviciu agresiv, care i-a permis să controleze schimburile

Game Halep 2-0: Simona își consolidează break-ul, după un game dificil. Haddad Maia a avut o minge de break, dar Halep a reușit s-o anuleze și să câștige game-ul de serviciu

Break Halep, 1-0: Simona face break. A fost un game cu schimburi lungi, pe care Halep l-a jucat mai bine. A greșit mai puțin și a reușit să facă break

A început meciul. Haddad Maia servește prima

Beatriz Haddad Maia este o jucătoare în mare formă. Vine după titlul cucerit la Nottingham, tot pe iarbă. A fost primul trofeu din carieră. Datorită lui a urcat și pe cea mai bună poziție din CV, locul 32.

Simona Halep și Beatriz Haddad Maia s-au întâlnit de două ori în carieră. Sportiva din România s-a impus de fiecare dată, fără să cedeze set. A fost 7-5, 6-3 la Wimbledon 2017 și 6-2, 6-0 la Australian Open 2022.

Simona Halep și-a aflat prima adversară de la Bad Homburg » Nume importante prezente pe tablou

Ion Țiriac, proiect grandios pentru tenisul românesc: „Cumpăr un turneu de 500 de puncte și îl mut la București!”

„Divorț” de ultimă oră la Universitatea Craiova » Gâlcă nu l-a vrut! Jucătorul, devastat de decizie: „Scriu aceste cuvinte cu ochii în lacrimi, nu îmi vine să cred!”
Transfer de răsunet pentru Dennis Man după Euro 2024?! Două cluburi uriașe au trimis scouterii la cel mai bun meci al românului
Chițu a plecat de la FCU Craiova și rămâne în Liga 1 » Contract pe doi ani

L'Equipe contrazice UEFA » Surpriză: francezii au anunțat „omul meciului” în România - Ucraina 3-0

Edi Iordănescu, inginerie în detaliu » Am descompus punct cu punct tactica perfectă din România - Ucraina 3-0, meciul unei generații