SPORTURI  »  TENIS  »  SIMONA HALEP - ELISE MERTENS

SIMONA HALEP - ELISE MERTENS, FINALA WTA DOHA // Halep înfruntă jucătoarea care DISTRUGE românce în finale » Cum arată palmaresul direct + când și unde poți vedea meciul

Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat sambata, 16 februarie 2019 09:57

Simona Halep, locul 3 WTA, va juca azi, de la ora 17:00, cu Elise Mertens, locul 21 WTA, în finala turneului de la Doha. Românca a câștigat cele două dueluri precedente, care s-au jucat pe zgură în 2018

• Meciul Simona Halep - Elise Mertens va fi liveTEXT, foto și video pe GSP.RO și în direct pe TV Digi Sport 1

Simona Halep e din nou în ultimul act al unui turneu WTA, după o pauză de cinci luni. Ultima oară când a jucat cu trofeul pe masă a fost în august 2018, când s-a înclinat în finala de la Cincinnati în fața lui Kiki Bertens.

Românca în vârstă de 27 de ani este la al treilea turneu al sezonului și e deja e implicată în lupta pentru câștigarea unei competiții. Ea o va avea ca adversară pe Elise Mertens, 21 WTA. Belgianca în vârstă de 23 de ani a trecut, ieri, în semifinale de Angelique Kerber cu 6-4, 2-6, 6-1. În palmaresul său apar cinci finale jucate, toate de categorie International, dintre care Mertens a câștigat patru.

elise mertens

Simona și Elise s-au mai întâlnit în circuitul WTA de două ori, la Madrid și la Roland Garros, în 2018, și de fiecare dată Halep s-a impus clar.

Madrid, 2018: Simona Halep - Elise Mertens 6-0, 6-3
Roland Garros, 2018: Simona Halep - Elise Mertens, 6-2, 6-1

A învins deja două românce în finale

La două dintre cele patru trofee câștigate, Mertens a fost nevoită să treacă în finală de o jucătoare din România. În ianuarie 2017, la Hobart, a trecut de Monica Niculescu, scor 6-3, 6-1, iar un an mai târziu, la același turneu, a învins-o în ultimul act pe Mihaela Buzărnescu, scor 6-1, 4-6, 6-3.

• Turneul de la Doha este în 2019 de categorie Premier, iar cel de la Dubai este Premier 5. Cele două competiții alternează categoriile între ele de la un sezon la altul.

"Abia aștept să joc contra Simonei, este un meci important pentru mine, dar nu am nimic de pierdut" Elise Mertens