SPORTURI  »  TENIS  »  MELBOURNE SUMMER SET

La ce oră se joacă meciul Simona Halep - Viktorija Golubic, în sferturi la Melbourne Summer Set 1

Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages +14   FOTO
Simona Halep // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat joi, 06 ianuarie 2022 19:19 / Actualizat joi, 06 ianuarie 2022 20:10

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) joacă în sferturile turneului australian Melbourne Summer Set 1 cu jucătoarea elvețiană Viktorija Golubic (29 de ani, 43 WTA), vineri dimineață, după 3:30 ora României.

• Turneele de la Melbourne, Summer Set 1 și Summer Set 2, sunt unele de încălzire înainte de Australian Open. Meciurile se joacă în complexul care găzduiește primul Grand Slam al anului.
Simona Halep a încheiat anul fără să ia vreun titlu! E pentru prima dată din 2013 încoace! + Cele două românce care apar pe lista învingătoarelor
TENIS

Halep și Golubic nu s-au mai întâlnit în circuitul WTA, iar singurul meci direct a avut loc în Fed Cup, în 2018. Atunci, Simona a avut nevoie de 3 seturi pentru a câștiga, scor 6-3, 1-6, 6-1.

Golubic e a 6-a favorită a turneului. În turul 1 a trecut de Lauren Davis (89 WTA), scor 7-5, 6-1, iar în turul II a învins-o pe Lesley Pattinama Kerkhove, scor 6-3, 6-0.

În turul anterior, Simona Halep a învins-o pe Gabriela Ruse (24 de ani, 87 WTA), scor 6-2, 6-1.

La fel cum s-a întâmplat și la întâlnirea de la Transylvania Open, Simona Halep a câștigat rapid meciul împotriva compatrioatei ei, având nevoie doar de o oră și un minut pentru a accede în sferturi.

VIDEO Simona Halep, victorie contra Gabrielei Ruse la Melbourne Summer Set

Primul set a început cu un break pentru Halep, dar Ruse a egalat rapid scorul. De la 1-1, Simona a dominat jocul și preluat conducerea punctelor. A făcut 4-1, scor la care Ruse a mai reușit un break. În finalul setului, Halep a mai câștigat două game-uri și s-a impus cu 6-2.

Gabriela Ruse a câștigat primul game din setul secund, dar ulterior nu i-a mai putut face față adversarei. Simona a câștigat 6 game-uri la rând și și-a adjudecat victoria în fața Gabrielei, alături de care a jucat în proba de dublu la Melbourne Summer Set.

FOTO Cele mai tari imagini din meciul Simona Halep – Gabriela Ruse

+10 FOTO

Mutare curioasă la Rapid » Șucu l-a adus pe fostul portar al Stelei, care tocmai a retrogradat. Fanii se amuză: „Dar Ionuț Chirilă când vine?”