SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

SIMONA HALEP LA DUBAI // VIDEO Simona Halep joacă joi cu Aryna Sabalenka în sferturi la Dubai: „Trebuie să fiu puternică” » La ce oră începe meciul

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 februarie 2020 20:33

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturi la Dubai, după ce a învins-o pe tunisianca Ons Jabeur (25 de ani, 45 WTA), scor 1-6, 6-2, 7-6 (7)

• În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe bielorusa Aryna Sabelenka (21 de ani, 13 WTA). Meciul se va juca joi, în jurul orei 18:30, și va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct pe TV Digi Sport 2.
  • Halep - Sabalenka va fi al doilea meci din sesiunea de seară de pe terenul central

Simona Halep o va întâlni pentru a doua oară în acest an pe Sabalenka. Cele două s-au duelat în ianuarie, la turneului de la Adelaide. Atunci, bielorusa s-a impus în două seturi, 6-4, 6-2, după o oră și 11 minute. Sabalenka, a 7-a favorită a turneului, este una dintre cele mai apreciate jucătoare din circuit. Bielorusa este recunoscută pentru stilul agresiv și pentru loviturile puternice pe care le trimite.

Va fi al treilea meci pe care Sabalenka îl joacă la Dubai. În turul I a trecut de Maria Sakkari, 6-2, 4-6, 6-1, iar în turul II a învins-o pe Elise Mertens, 6-4, 6-3.

Simona Halep - Aryna Sabalenka: „La Adelaide nu am jucat  cel mai bun tenis”

După victoria cu Jabeur, Simona a prefațat meciul cu Aryna Sabalenka și și-a amintit de precedentul duel din 2020.

La Adelaide a fost un meci interesant. Nu am jucat cel mai bun tenis al meu, iar ea a fost în formă. Mâine va fi o nouă zi și sper să joc mai bine ca azi. Sper să fiu «all in» și câștig”, a declarat Simona Halep la TV Digi Sport.

„Va fi un meci greu. Trebuie să fiu puternică și să-mi fac jocul și să cred că pot câștiga”
Simona Halep, imediat după meciul cu Jabeur

Până acum, Halep și Sabalenka au jucat trei meciuri.Simona s-a impus de două ori, la Shenzen și Cincinnati, în 2018, iar Sabalenka a câștigat la Adelaide în 2020.

VIDEO Rezumatul meciului Simona Halep - Aryna Sabalenka de la Adelaide

Cristian Tudor Popescu, verdict după victoria chinuită a Simonei Halep: „Au fost niște greșeli greu de descris, cauza e una psihică”

Simona Halep, prima reacție după victoria cu Ons Jabeur: „Parcă am fost la un meci de fotbal” » Ce spune despre accidentare

Interviu ȘOCANT cu fostul internațional român care deține o școală de fotbal: „80% dintre români susțin Rusia. Știm cu toții ce este Ucraina - rahat!” » GSP l-a contactat azi: „Îmi mențin afirmațiile!”

Retragere-șoc în tenis! Nici măcar nu și-a anunțat fanii, dar a cerut să fie scoasă din programul de testare antidoping