SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2019

SIMONA HALEP LA ROLAND GARROS // UPDATE Simona Halep și-a aflat adversara din turul III » Cum s-a terminat înfruntarea dramatică dintre Krunic și Tsurenko

Articol de GSP - Publicat vineri, 31 mai 2019 15:02

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) și-a aflat adversara din turul III de la Roland Garros. Românca se va duela cu ucraineanca Lesia Tsurenko (27 WTA), care a trecut de Aleksandra Krunic, scor  7-5, 5-7, 11-9.

• Meciul Halep - Tsurenko se va juca sâmbătă, în direct la Eurosport și liveTEXT pe GSP.RO. Organizatorii vor anunța azi ora de start
update vineri 15:00

S-a terminat meciul dintre Lesia Tsurenko și  Aleksandra Krunic, scor 7-5, 5-7, 11-9. Partida a fost întrerupă joi, la 6-6 în decisiv, și s-a reluat azi. După ce Krunic a servit pentru câștigarea meciului, Tsurenko a întors jocul și a obținut calificarea.

Halep, neînvinsă cu Tsurenko

Simona Halep și Lesia Tsurenko s-au înfruntat de șase ori în circuitul WTA. Toate partidele au fost adjudecate de campioana en-titre de la Roland Garros, care a cedat un singur set, în turul secund de la Wimbledon 2014.

Cele două s-au întâlnit de două ori și în 2019. Halep s-a impus 6-2, 6-3 în optimile de finală de la Doha, respectiv 6-3, 7-5, în optimile de finală de la Dubai.

Cum s-au desfășurat seturile jucate joi

Tsurenko, favorita numărul 27 pe zgura de la Paris, a reușit să întoarcă soarta partidei cu sârboaica Aleksandra Krunic. Lesia a cedat primul set, scor 5-7, apoi s-a văzut condusă cu 0-2 și în actul secund. A fost momentul în care jocul ei s-a transformat radical. A servit mult mai precis și a împins partida în decisiv.

Setul trei a oferit momente dramatice. Tsurenko a condus 4-1, Krunic a revenit și a ratat o minge de meci pe propriul serviciu, la 6-5. Imediat după break-ul de 6-6, organizatorii au intervenit și, din cauza vizibilității scăzute, au amânat finalul partidei pentru mâine.