SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DOHA

SIMONA HALEP - LESIA TSURENKO 6-2, 6-3 // VIDEO+FOTO Victorie categorică pentru Halep la Doha » S-a calificat în sferturi și a revenit pe locul 2 în clasament! Cu cine joacă mai departe

Simona Halep a învins-o pe Lesia Tsurenko, 6-2, 6-3, și s-a calificat în sferturi la Doha // FOTO: Reuters +8   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 13 februarie 2019 19:25

Simona Halep (27 de ani, 3 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Premier de la Doha, după succesul în două seturi reușit în fața ucrainencei Lesia Tsurenko (29 de ani, 24 WTA), scor 6-2, 6-3, după o oră și 20 de minute.

Victoria îi garantează Simonei Halep revenirea pe locul secund în clasament începând de săptămâna viitoare.

Jucătoarea noastră, urmărită atent din tribune de noul antrenor, Thierry Van Cleemput, a arătat o dispoziție de joc impresionantă în primul set. Încă de la primul punct, câștigat de Halep într-o manieră enutziasmantă printr-un lob reușit din defensivă, dintr-o poziție nefavorabilă, Simona și-a impus jocul de regularitate și s-a distanțat rapid la 5-0, dominând-o cu autoritate pe Tsurenko și reușind să fie la control în schimburile lungi de mingi.

Simona a arătat mici semne de slăbiciune la 5-0, i-a permis adversarei să câștige două game-uri la rând, dar s-a redresat ulterior și a făcut un nou break, închizând setul cu un forehand din alergare, spectaculos.

Jocul Simonei Halep s-a scurtcircuitat în setul secund, unde, preț de 10 minute, românca a fost de nerecunoscut. Halep a fost condusă cu 1-3, a pierdut 9 puncte consecutive, dar și-a păstrat calmul și a gestionat excelent revenirea.

Halep s-a întors la jocul compact etalat în primul set, și-a construit cu multă minuțiozitate punctele și nu a mai greșit, reușind o serie impresionantă de 5 game-uri consecutive care i-a adus calificarea în sferturi și revenirea pe locul secund în clasamentul WTA.

• Simona Halep va juca în sferturile de finală cu Julia Goerges, 9 WTA, care a învins-o pe americanca Alison Riske, scor 6-1, 6-7 (5), 6-4. Partida va avea loc joi

simona halep 3 +9 FOTO

Simona Halep - Lesia Tsurenko 6-2, 6-3

Desfășurarea liveTEXT:

6-3, Game, Set, Meci Halep: Simona se impune la zero și încheie spectaculos un meci în care a avut emoții doar la începutul setului secund
5-3, Break Halep: Simona reușește să se desprindă decisiv și în setul secund, după un game echilibrat câștigat pe serviciul adversarei. Va servi în scurt timp pentru calificarea în sferturi
4-3, Game Halep: Simona revine de la 0-30 și își adjudecă game-ul, trecând din nou în avantaj după ce a fost condusă cu 1-3
3-3, Break Halep: Tsurenko a început solid game-ul, a câștigat un punct de mare intensitate, dar a fost trădată ulterior de patru erori neforțate care îi permit Simonei să-și ia break-ul înapoi

2-3, Game Halep: Game vital reușit de Simona Halep, care a fost la un pas să-și piardă din nou serviciul, salvând o minge de dublu break a adversarei sale
1-3, Game Tsurenko: Simona e de nerecunoscut în acese momente și pierde încă un game la zero. Ucraineanca a reușit al nouălăea punct consecutiv și o domină pe Halep
1-2, Break Tsurenko: Halep face cel mai slab game al partidei și își cedează serviciul la zero. Ucraineanca pare că joacă mult mai solid în acest set secund, lovind mult mai agresiv de pe ambele părți ale terenului
1-1, Tsurenko: Ucraineanca egaleză situția în manșa secundă, la capătul unui game în care a fost în control. Tsurenko a închis game-ul cu unn forehand năucitor în lung de linie

1-0, Game Halep: Simona domină partida și în setul secund! Halep se impune fără probleme pe propriul serviciu și trece în avantaj
A început setul secund, Simona Halep se află la serviciu!

6-2, Break, Set Halep: Simona trece peste momentele mai slabe de joc din precedentele două game-uri și face break într-o manieră entuziasmantă, pedepsind-o pe Tsurenko cu un pasing uluitor din alergare, în lung de linie!

5-2, Break Tsurenko: Primele semne de slăbiciune arătate de Simona Halep, care a jucat pasiv, a comis câteva erori neforțate și i-a permis ucrainencei să-i rupă serviciul pentru prima oară în meci
5-1, Game Tsurenko: Ucraineanca face un game bun pe propriul serviciu și reușește să-și adjudece primul game al partidei. Simona va servi însă imediat pentru a închide setul
5-0, Game Halep: Încă un game lung câștigat de Simona Halep, care a salvat două mingi de break ale adversarei sale. Românca rămâne în continuare imbatabilă în primul set, chiar dacă în ultimele minute greșelile neforțate s-au strecurat în jocul ei
4-0, Break Halep: Game maraton câștigat de Simona Halep după mai bine de 11 minute. Simona a făcut break la cea de-a patra șansă avută, la capătul unui game presărat cu câteva schimburi spectaculoase. Cele două jucătoare au fost însă mult prea pasive în unele momente decisive, de aici rezultând și cele 9 egalități din game

3-0, Game Halep: Simona are startul de meci la care spera. Jucătoarea noastră lovește agresiv și servește la parametri foarte buni, reușind să fie în control și să câștige al treilea game consecutiv din meci
2-0, Break Halep: Tsurenko face mai multe greșeli neforțate, ratează și cu serviciul, iar Simona reușește primul break al partidei. Jucătoarea noastră are un început de meci în care extrem de sigură de loviturile ei
1-0, Game Halep: Prim game solid făcut de Simona Halep, românca impunându-se la 15. Primul punct al partidei a fost unul de excepție, Simona lobând-o pe ucraineancă dintr-o poziție imposibilă

În loja Simonei Halep se află și belgianul Thierry Van Cleemput, noul antrenor al jucătoarei noastre

ora 18:00 A început meciul! Simona Halep se află la serviciu!
ora 17:50 Cele două jucătoare au ieșit la încălzire, iar meciul va începe în scurt timp!

EXCLUSIV: Anunțul momentului pentru Gigi Becali » Fotbalistul se întoarce la FCSB: „Direct atacant îl bag!”